PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Amunicja bez ołowiu na terenie UE. Myśliwi protestują przeciwko zakazowi

Amunicja bez ołowiu na terenie UE. Myśliwi protestują przeciwko zakazowi

Autor: Michał Rybka 2022-05-25 19:30:00
amunicja

 Unia Europejska chce, aby amunicja używana przez myśliwych była pozbawiona ołowiu. Jednakże na etapie konsultacji społecznych doszło do szeregu nieporozumień.

Sprawie tempa nadał Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich. Dopatrzył się on nieprawidłowego postępowania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Tenże urząd nie wywiązał się z terminów oraz nie oddał dokumentów mających kluczowe znaczenie dla tej sprawy. Taka nieścisłość urzędnicza miała wpływ na konsultacje w sprawie procesu zakazania używania ołowiu w amunicji. Dlatego FACE (organizacja zrzeszająca myśliwych) żąda ponownego otwarcia konsultacji.

UE nie wywiązała się ze swoich powinności w terminie

Organizacja FACE, reprezentując europejskich myśliwych, zdecydowała się o wystosowanie wniosku mającego na celu uzyskanie dostępu do dokumentów przesłanych przez EFSA do Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) w sprawie projektu ograniczenia stosowania ołowiu w amunicji. 

FACE argumentuje swoje działania tym, że niedopełnienie terminu przez machinę biurokratyczną UE uniemożliwiło myśliwym i strzelcom przedstawienie stanowiska podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych. „Przypadki niewłaściwego procedowania – takie jak ten – mogą zaszkodzić reputacji instytucji UE” – powiedział Prezes FACE, Torbjörn Larsson. „Sytuacji tej można było łatwo uniknąć, stosując należytą procedurę i opierając się na badaniach naukowych.”

„10 milionów myśliwych i strzelców sportowych chcą być szanowani. Wszyscy obywatele Unii Europejskiej – także my – mamy prawo udziału w procesie legislacyjnym” – podkreśla prezes FACE. Sprawdź też, jak radzą sobie polscy myśliwi w walce z dzikami.

amunicja

KE walczy o to, aby amunicja była pozbawiona ołowiu 

Portal wildmen.pl zauważa, że opóźniony dostęp na dobrą sprawę oznacza zupełną odmowę dostępu. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) i Komisja Europejska koniecznie chcą zakazać stosowania ołowie w amunicji.

Co więcej, FACE uważa, że EFSA swoimi danymi, zawartymi w dokumentacji odnośnie oceny ryzyka dla zdrowia ludzkiego, zakłamała rzeczywistość. Do ECHA dotarły nieprawdziwe informacje  nt. spożycia dziczyzny i stężenia w nim ołowiu. Z kolei ECHA posłużyła się tymi danymi w celu obliczenia skutków zdrowotnych dla myśliwych i ich rodzin.

FACE nie mogła tego dłużej tolerować i postanowiła złożyć skargę na rękę Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Rzecznik uważa, że „Uniemożliwiono FACE – która reprezentuje 7 milionów europejskich myśliwych – uczestnictwa w konsultacjach publicznych. Ponieważ jest to poważny błąd proceduralny, FACE żąda ponownego otwarcia konsultacji, w których wszystkie zainteresowane strony będą mogły przedstawić dowody.”

Można wnioskować, że często biurokracja struktur europejskich narzuca nierealne terminy implementowania nowego prawa państwom Wspólnoty. Z drugiej strony sama nie przestrzega ustalonych wcześniej przez siebie terminów, licząc przy tym na niekompetencje poszczególnych grup społecznych, których sprawa dotyczy.

Czytaj też: Prawo łowieckie: Myśliwi mogą polować na gatunki należące do IGO

źródła: wildmen.pl/ fot. pixabay
 


Premier: Naszym obowiązkiem jest zapewnienie Polakom energii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:30:00

Morawiecki: Ukraina liczy na naszą pomoc w odbudowie kraju

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 21:00:00

Ekspert UMCS: rolnictwo szczególnie dotkliwie odczuwa susze

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 20:30:00

BULT SMOGOWICZE