O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-08-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Wierzba energetyczna – kolejny ze sposób na tanią i wydajną biomasę?

Wierzba energetyczna

Wierzba energetyczna to nazwa nadana wierzbie krzewiastej (wiciowej), obrazująca jej przeznaczenie jako biomasę wykorzystywaną do produkcji energii. Mimo tego, że w Ameryce jest użytkowana już od niemal 3 dekad, w Europie, a zwłaszcza w Polsce ten sposób wykorzystania wierzby nie jest wciąż zbyt popularny. Z czego to wynika? Jakie są zagrożenia w produkcji biomasy tego rodzaju?

Wierzba energetyczna – zielony węgiel

Wierzba energetyczna – wyszukując tę frazę w internecie, można się w większości natknąć na informacje o tym, jak cudowne i pozbawione wad jest to drzewo w uprawie. Produkcja jest łatwa, wydajna, można bardzo szybko spieniężyć minimalny nakład pracy. Nazywana jest ona także bardzo poetycko „zielonym węglem”. Pojawienie się alternatyw zwykłego węgla jest w dzisiejszych czasach nieuniknione. Jest on bowiem coraz trudniej dostępny, droższy, a władze europejskie wielokrotnie zapowiadają ograniczanie możliwości korzystania z niego. Stawia to wszystkich w sytuacji, w której zmuszeni są poszukiwać alternatywnych źródeł taniej energii. Są nią na przykład uprawa właśnie wierzby energetycznej, czy wspominanej już u nas paulowni.

czytaj także: Paulownia – niesamowite drzewo pozbawione wad?

Wierzba energetyczna – jakie mity krążą o niej w internecie?

wierzba energetycznaPrzy wszystkich nowinkach, które zapowiadają ogromne zyski w krótkim czasie, należy zachować szczególne środki ostrożności. Nie można zapominać o tym, że wszelkie nieprzetestowane odpowiednio rozwiązania mogą się nie udać. Oczywiście innowacyjność jest w cenie, ale trzeba być do tego dobrze przygotowanym. Wierzba energetyczna może przynieść wymierne zyski, ale tylko przy odpowiednim przygotowaniu się do jej uprawy. Faktem jest, że wierzba energetyczna rośnie w bardzo wydajny sposób, zapewniając bardzo wiele materiału, z którego można wyprodukować biomasę.

Bardzo ważne jest, aby wybrać szczególne, odpowiednio dobrane odmiany, które nadają się dokładnie do tego celu. Produkcja powinna odbywać się też na odpowiednich stanowiskach i odpowiedniej glebie – wierzba energetyczna mimo tego, że ma stosunkowo małe wymagania, będzie najwydajniej rosła na gruntach nieco wilgotniejszych (na pewno nie tych suchych). Przez pierwszy rok uprawy trzeba o nią szczególnie dbać – mitem jest informacja krążąca w internecie, jakoby wierzba energetyczna nie miała jakichkolwiek wymagań i wręcz rosła sama. Konieczne będzie natomiast bardzo skrupulatne usuwanie chwastów, które mogą zaburzyć rozwój jeszcze delikatnej rośliny. Biomasę można wytwarzać mniej więcej co 2-3 lata.

Wierzba energetyczna – jakie są plusy jej uprawy?

Wierzba energetyczna to przede wszystkim dobre rozwiązanie na własny użytek – zapewniamy sobie względnie stały dostęp do taniej biomasy. Jednocześnie prowadząc naszą plantację w odpowiedni sposób, możemy na tym zarobić, sprzedając towar dalej. Ma to znaczenie zwłaszcza w dobie ciągłego wzrostu cen energii. Nie sposób nie wspomnieć o ekologicznym aspekcie takiej biomasy, co w dzisiejszych czasach będzie nie tylko coraz bardziej porządane, ale przede wszystkim wymagane. Warto się więc na to przygotować i przemyśleć inwestycje w alternatywne źródła energii, jaką może być wierzba energetyczna.

ppr.pl/kpodr.pl/ fot.wikimedia (CC BY-SA 3.0 Dcoetzee)

swiatrolnika.info 2023