O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-07-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Paulownia – niesamowite drzewo pozbawione wad?

Paulownia

Paulownia jest rodzajem drzewa występującym w kilku gatunkach, a każdy z nich ma nieco inny rodzaj przydatności w rolnictwie i przetwórstwie. Wachlarz jego zalet jest bardzo szeroki, a odpowiednio prowadzona uprawa tego drzewa może przynieść szybkie i wymierne korzyści. Czym różnią od siebie poszczególne gatunki i czy możemy postawić na ich uprawę bez ryzyka?

Paulownia w przydomowych i balkonowych ogrodach

Paulownia, inaczej zwana Pawłownią jest rośliną która charakterystyczna jest dla terenów Azji, gdzie temperatura utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Z tego względu nie zawsze w Polsce udaje się z powodzeniem uprawiać wszystkie jej gatunki – na dobrą sprawę sprawdzi się u nas najbardziej paulownia puszysta. Ze względu na swój niezwykle ozdobny pokrój (duże, zielone liście i okazałe kwiaty) sprawdza się jako roślina ozdobna w przydomowych ogrodach czy nawet w donicach na balkonach. Wadą z tym związaną jest niewątpliwie to, że paulownia bardzo szybko rośnie i w krótkim czasie może się w naszym ogrodzie (czy tym bardziej na balkonie) zwyczajnie nie zmieścić. Jednak wada ta dla przydomowych ogrodników, będzie największą zaletą dla rolników i przedsiębiorców, którym zależy na spieniężeniu upraw paulowni.

czytaj także: Perz właściwy – czy może być czymś więcej, niż chwastem?

Paulownia puszysta jako biomasa

Gatunek jakim jest paulownia puszystapaulownia liscie (inaczej omszona, a także cesarska, ze względu na swoje ozdobne liście i obecność na dworach monarchów i cesarzy z dawnych lat) sprawdza się wybitnie w charakterze biomasy z kilku powodów. Przede wszystkim największy walor jaki ma paulownia w tym względzie to bardzo szybki przyrost masy i wielkości, nieporównywalny z innymi drzewami. Kolejnym z walorów paulowni jest szybkość z jaką można przerobić to drzewo na biomasę – drewno to bowiem bardzo szybko schnie. Dodatkowo paulownia nie jest bardzo wymagająca, jednak preferuje gleby żyzne, trzeba tez zwrócić uwagę na stanowisko – nie możemy narażać naszych drzew na silne wiatry. Uwaga na mrozy! Mogą bowiem uszkodzić uprawy. Dużo bardziej odporną na te czynniki, a przez to jeszcze bardziej przydatną w rolnictwie odmianą paulowni jest tak zwane „oxytree".

Paulownia – mieszaniec gatunkowy zwany drzewem tlenowym

Oxytree jest to paulownia powstała jako mieszaniec dwóch gatunków i odpowiednio przystosowany do efektywnej uprawy. W porównaniu do innych paulowni jest wysoce mrozoodporna i ogólnie mniej wymagająca, jeśli chodzi o warunki klimatyczne i glebowe. Jest jeszcze bardziej wydajna w przyroście – w ciągu 5 lat pień może osiągnąć nawet 30 centymetrów. Jej przydatność jako materiału opałowego jest bardzo wysoka, spełnia się więc bardzo dobrze jako biomasa. Ze względu na swoje zalety uprawa paulowni może być bardzo intratnym zajęciem pozbawionym większego ryzyka.

Dodatkowym atutem uprawy paulowni (nie tylko odmiany oxytree) jest jej przydatność w produkcji mebli – drewno jest niezwykle lekkie i pozbawione brzydkich sęków, które obniżają jego wartość. Nie możemy jednak zapominać, że jak przy prawie każdym biznesie, tutaj także występuje ryzyko niepowodzenia. Możemy mieć na przykład do czynienia z wysyceniem rynku i nadwyżkami których nie będziemy w stanie nigdzie sprzedać, uprawiana paulownia może być także zwyczajnie atakowana przez szkodniki. Jak przy każdym innowacyjnym biznesie i nowatorskich rozwiązaniach, nie powinniśmy więc usypiać swojej czujności inwestując w uprawę paulowni.

mobot.org/ fot. pixabay/ wikimedia CC BY 3.0

swiatrolnika.info 2023