O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-05-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Nawozy azotowe – pamiętaj o dyrektywach w sprawie ich stosowania

Nawozy azotowe

Nawozy azotowe mają kluczowe znaczenie w uprawie, zwłaszcza wiosną, kiedy rośliny potrzebują zwiększonych ilości tego pierwiastka do wzrostu. Warto jednak pamiętać o dyrektywie azotowej i pozostałych przepisach regulujących ich stosowanie, aby nie narazić się na złamanie obowiązujących przepisów w zakresie bezpiecznego nawożenia.

Azot – pierwiastek życia

Ziemska atmosfera składa się aż w 78% z tego pierwiastka, a obieg azotu w przyrodzie jest jednym z najważniejszych obiegów jeśli chodzi o składniki pokarmowe w naturalnych ekosystemach. Biorą w nim udział nie tylko rośliny, ale i zwierzęta – to one żywią się przecież roślinami, które pobierają azot z gleby. Historia zatacza koło w momencie śmierci zwierząt, kiedy azot wraz z z rozkładem ich ciał powraca do gleby, a z pomocą bakterii tam obecnych zostaje przekształcony w formę, która ponownie będzie przyswojona przez rośliny. Równowaga ta może być zachwiana działalnością człowieka – nawozy azotowe wprowadzone do ekosystemu w nadmiernej ilości mogą przyczynić się do zanieczyszczenia wód i gleb.

Czytaj także: Szkodniki kapusty – 4 najbardziej zagrażające naszym uprawom

Nawozy azotowe kluczowe w uprawienawozy azotowe

Większość roślin pobiera azot poprzez systemy korzeniowe w różnych formach, zarówno kationowych, jak i anionowych. Azot jest czwartym co do ilości pierwiastkiem budulcowym rośliny, wchodząc w skład aminokwasów tworzących białka, dlatego ziemia która jest bogata w związki azotowe tworzy dla roślin doskonałe warunki wzrostu. Niedobór azotu powoduje z kolei szereg negatywnych skutków, do jakich należy na przykład drewnienie tkanek – wszystko z powodu niemożliwości syntetyzowania wspomnianych białek (na rzecz syntezy węglowodanów, które powodują drewnienie). Niedobór azotu powoduje też odbarwienia liści (mogą one objawiać się zarówno poprzez czerwone i fioletowe zabarwienie liści, spowodowane intensyfikacją syntezy antocyjanów, jak i to spowodowane chlorozą – liście staną się wówczas żółte. Brak tego pierwiastka powoduje jednak przede wszystkim zahamowanie wzrostu rośliny. Dlatego tak ważne jest aby nie dopuści do niedoborów azotu w naszych glebach stawiając w uprawie na nawozy azotowe.

Nawozy azotowe bezpieczne w stosowaniu

Aby zapewnić sobie dobry plon przy jednoczesnym stosowaniu się do przepisów, warto mieć na uwadze dyrektywę azotową i wprowadzoną w 2018 roku zasadę wzajemnej zgodności, która ustanawia na terenie całej Polski obowiązywanie przepisów dyrektywy w równym brzmieniu. Rolnicy wnioskując o płatności bezpośrednie zobowiązani są do wypełnienia norm dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w tzw. Dobrej Kulturze Rolnej zgodnej z ochroną środowiska (normy DKR) oraz podstawowych wymogów z zakresu zarządzania, określonych w załączniku II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013. Zasada wzajemnej zgodności oznacza powiązanie wysokości uzyskiwanych przez rolników płatności bezpośrednich, a także płatności obszarowych na lata 2014-2020. Wszelkie niezbędne informacje uzyskamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Centrum Doradztwa Rolniczego. Dzięki zastosowaniu się do wytycznych nawozy azotowe, jako te zawierające związki najbardziej naturalne, bo występujące powszechnie w środowisku będą dla niego bezpieczne, nasze plony obfite i zdrowe, a my nie narazimy się na konsekwencje przekraczania norm stosowania nawozów.

arimr/ec/worldbank/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023