O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kopalnia Bielszowice – ratownicy uratowali uwięzionego górnika

Kopalnia Bielszowice

Kopalnia Bielszowice to miejsce, w którym wczoraj doszło do wstrząsu. Ratownicy po północy dotarli do jednego z dwóch górników.

Rzecznik Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Głogowski przekazał, że ratownicy dotarli do jednego z dwóch górników, uwięzionych w sobotę rano po wstrząsie w kopalni Bielszowice. Mężczyzna jest przytomny, po wywiezieniu na powierzchnię trafił do szpitala. Z informacji wynika, że poszkodowany jest wydolny oddechowo i krążeniowo, nie ma obrażeń wewnętrznych, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Ratownicy uratowali jednego górnika

Ratownikom udało się najpierw zlokalizować lampy górników, potem nawiązano kontakt głosowy z jednym z nich. Około pół godziny po północy ratownicy dotarli do poszkodowanego. Po wydobyciu go ze zwałowiska rozpoczęli transportowanie rannego pod szyb. Po wywiezieniu na powierzchnię karetka zabrała go do szpitala św. Barbary w Sosnowcu.

"Pacjent jest w stanie ogólnym dobrym, trafił na diagnostykę na SOR, zrobiono mu wszystkie badania w zakresie diagnostyki obrazowej, po czym trafił na ortopedię w związku z raną szarpaną. Po krótkim zaopatrzeniu chirurgicznym teraz przebywa na oddziale ortopedii, gdzie jest poddawany dalszej diagnostyce" – powiedział rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu Tomasz Świerkot.

"Na ten moment pacjent jest wydolny krążeniowo i oddechowo, nie doznał żadnych urazów wewnętrznych. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" – dodał Świerkot.

Nadal trwają poszukiwania drugiego górnika.

Kopalnia Bielszowice – wstrząsy kopalnia bielszowice akcja ratunkowa

Do wstrząsu w tzw. ruchu Bielszowice, części należącej do PGG kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej, doszło w sobotę przed godz. 9. w rejonie jednej ze ścian, 780 metrów pod ziemią. Wskutek wstrząsu o magnitudzie ok. 2,5 doszło do obwału skał w wyrobisku na odcinku 50-60 m. Zostało tam uwięzionych dwóch pracowników. Akcja ratownicza rozpoczęła się ok. 9.30.

Najsilniejsze wstrząsy, spowodowane eksploatacją górniczą, związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi wywołanych kumulowaniem się wpływów prowadzenia wydobycia i naprężeń naturalnych. Występują głównie tam, gdzie są uskoki tektoniczne. W Polsce całość wydobycia rud miedzi i ok. 70 proc. wydobycia węgla kamiennego prowadzone jest w warunkach zagrożenia tąpnięciami, czyli podziemnymi wstrząsami. Jak wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, w ubiegłym roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego zaistniało 1578 wstrząsów zaliczonych do kategorii wysokoenergetycznych, wobec 1295 rok wcześniej (wzrost o blisko 22 proc.).

Czytaj: Wstrząs w kopalni Bielszowice. Trwa akcja ratownicza

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023