PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Zboże transportowane przez Rumunię. Rząd chce rozbudowy portu

Zboże transportowane przez Rumunię. Rząd chce rozbudowy portu

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-24 13:00:00
zboże

Aktualnie ukraińskie zboże jest również transportowane przez rumuński port Konstanca. Rząd ma zamiar rozbudować i zmodernizować port. 

Od początku wojny Rosji z Ukrainą rumuński port Konstanca obsłużył 15 statków towarowych, które wyeksportowały 242 000 ton ukraińskiego zboża. Ponad 80% ukraińskiego zboża docierającego do portu jest tam transportowane małymi statkami towarowymi przez Dunaj w dość skomplikowany sposób. Ciężarówki czasem przez kilka tygodni stoją na granicy ze względu na formalności.

Ukraińskie zboże transportowane przez rumuński port

Deutsche Welle informuje, że od początku wojny rumuński port przetransportował 240 000 ton ukraińskiego zboża. W ostatnim wywiadzie polska wiceminister rolnictwa Anna Gembicka w rozmowie zwróciła uwagę, że wywiezienie zboża z Ukrainy jest w interesie wszystkich. Zapotrzebowanie na zboże na świecie, zwłaszcza w Afryce i na Bliskim Wschodzie jest ogromne, bo to właśnie te regiony kupowały zboże od Ukrainy. Już teraz sytuacja m.in. w Somalii jest krytyczna. Pogarsza ją blokada ukraińskich portów. Głód powoduje śmierć wśród dzieci.

Dyrektor generalny rumuńskiego portu czarnomorskiego Constanta Florin Goidea zaznacza, że ustanowienie eksportu ukraińskiego zboża przez Rumunię to zadanie, które nie ma szybkiego rozwiązania. Według Florina Goidei ukraińskie zboże w ponad 80% jest transportowane do portu małymi statkami towarowymi przez Dunaj w dość skomplikowany sposób. Ciężarówki czasem przez kilka tygodni stoją na granicy ze względu na formalności. Tymczasem w związku z tym, że do Konstancy z Ukrainy codziennie przyjeżdża 20-25 ciężarówek ze zbożem, w porcie jest tłoczno.

zboże Ukraina

Rząd ma w planach rozbudowę portu

Jednocześnie wjazd do portu koleją jest teraz zablokowany, ponieważ rumuńska spółka kolejowa CFR zaparkowała na stacji portowej 700 wycofanych z eksploatacji samochodów.

Według Goidei rząd rumuński ma projekt rozbudowy i modernizacji portu w Konstancy, ale na razie jest to tylko w toku śledztwa. Przewiduje się, że w ramach tego projektu liczba nabrzeży w porcie zostanie zwiększona z obecnych 140 do 157, a basen portowy zostanie pogłębiony, aby mogły tam zawijać większe statki towarowe.

Czytaj również: Europosłowie: Ukraińskie zboże nie może zaburzyć unijnego rynku

agroportal.ua/fot.pixabay.com