PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Wiosenne zasiewy jeszcze nigdy nie przebiegały w tak wolnym tempie

Wiosenne zasiewy jeszcze nigdy nie przebiegały w tak wolnym tempie

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-11 22:30:00
wiosenne zasiewy

USDA opublikował cotygodniowy raport Crop Progress. Według niego wiosenne zasiewy przebiegają wolno w porównaniu do ubiegłych lat.

Dane raportu Crop Progress wykazały, że zasiewy amerykańskiej kukurydzy wynoszą 22% areału. W porównaniu do ubiegłego roku  jest to bardzo wolne tempo. Rok temu było to 64% więcej, a średnio o tej porze było to więcej o 50%. Wolniej niż zwykle przebiega siew szczególnie niektórych zbóż.

Wolne wiosenne zasiewy kukurydzy w USA

Już na początku maja informowaliśmy, że wiosenne zasiewy w USA są wolniejsze ze względu na warunki klimatyczne, szczególnie zimną pogodę. Według opublikowanego na początku maja raportu USDA (Crop Progress) do 1 maja wysiano 14% planowanego areału kukurydzy, w porównaniu do 33% średniej pięcioletniej. W przypadku pszenicy jarej wysiano 19%. Przy czym średnia wynosi 28%. W poniedziałek, po zamknięciu amerykańskiej sesji, opublikowany został kolejny cotygodniowy raport Crop Progress. Dane pokazały, że wiosenne zasiewy  amerykańskiej kukurydzy wynoszą 22% areału, w porównaniu do 64% rok temu i 50% średnio o tej porze.

wiosenne siewy USA

Stan siewu soi i pszenicy 

Na początku maja stan zasiewu pszenicy ozimej był fatalny. Głównym powodem był deficyt opadów. Na odpowiednim poziomie były wiosenne zasiewy jęczmienia i zbliżały się do średniego tempa (36%). Ostatni raport wykazał, że wiosenne zasiewy w wolnym tempie postępowały w przypadku soi. Do niedzieli wysiano tylko 12% planowanego obszaru, podczas gdy rok temu było to już 39%, a średnia wynosi 24%.

Wiosenne siewy w przypadku pszenicy jarej również były wolniejsze (13% zaawansowanie i 2% poniżej średniej). W ostatnim tygodniu kończącym się 08.05.2022 poprawił się nieco stan dotkniętych suszą upraw pszenicy ozimej. Areał pszenicy ocenionej na dobry lub doskonały wzrósł o 2% do 29%. Ocena była powyżej średniej oczekiwań analityków. Rok temu do 2 najlepszych kategorii zaliczono 49% upraw pszenicy ozimej. Z kolei tempo zasiewów jęczmienia jest zgodne ze średnią i sięga 24% oczekiwanego areału.

Czytaj też: Termin siewu kukurydzy jako czynnik jej rozwoju i wielkości plonów

ewgt.com.pl/fot.pixabay.com


Autor: Emilia Gromczak

FAO: W sezonie 2022/23 światowa produkcja pszenicy wzrośnie


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ukraińskie zboże znalazło nowego przewoźnika. Kanada oferuje swoją pomoc


Autor: Tomasz Racki

Rynek zbóż: brakuje jęczmienia i pszenżyta. Podaż niska


BULT SMOGOWICZE