PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Wiosenne zasiewy zbóż w USA mocno opóźnione z powodu pogody

Wiosenne zasiewy zbóż w USA mocno opóźnione z powodu pogody

Autor: Świat Rolnika 2022-05-05 23:00:00
zasiewy

Według najnowszego raportu USDA o postępach i stanie amerykańskich upraw, wiosenne zasiewy zbóż są mocno opóźnione z powodu zimnej pogody.

Według raportu do 1 maja wysiano 14 proc. planowanego areału kukurydzy, w porównaniu do 33 proc. średniej pięcioletniej. W przypadku soi wysiano jedynie 8 proc. planowanego areału, gdzie pięcioletnia średnia wynosi ponad 13 proc. Takie samo tempo odnotowano w przypadku pszenicy jarej, gdzie wysiano 19 proc. Przy czym średnia wynosi 28 proc.

Siew jęczmienia na wymaganym poziomie

Zasiewy jęczmienia są na odpowiednim poziomie i zbliżają się do średniego tempa, czyli 36 proc.

Fatalny stan zasiewu pszenicy ozimej jest spowodowany deficytem opadów. Ostatni tydzień nie przyniósł poprawy kondycji siewów, nadal tylko 27 proc. areału zaliczono do dwóch najlepszych kategorii. Dla porównania w 2021 roku było to 48 proc. upraw.

Taka sytuacja trwa już ponad miesiąc. W kwietniu informowaliśmy, że USDA w Poniedziałek Wielkanocny opublikował raport, z którego wynika, że zasiewy kukurydzy i soi wynoszą 4 proc. areału. Rok temu było to już 7 proc. Średnio o tej porze roku zasianych kukurydzą pól jest już około 6–7 proc.

Zasiewy kukurydzy w 2022 roku

Zasiewy kukurydzy dzięki paru wskazówkom mogą być bardziej efektywne. Żeby zadbać o dobre plony, oczywistym jest na samym początku odpowiednie przygotowanie terminu siewu nasion. Z racji tego, że kukurydza jest gatunkiem ciepłolubnym, to koniecznie jest uprzednie ustalenie takiego terminu wysiewu nasion, aby temperatura sprzyjała początkowemu procesu kiełkowania nasion oraz prawidłowemu rozwoju siewek. 

Na początek przyjrzyjmy się ziarnom typu dent, które powinno wysiewać się dopiero wówczas, gdy temperatura gleby osiągnie minimum 10-12°C. Inaczej sytuacja klaruje się w przypadku odmian ziaren typu flint. Ta odmiana przygotowana jest na niższe temperatury gleby i można ją wysiewać już przy 8-9°C. Flint posiada też lepszy wigor początkowy.

Powszechnie przyjęło się, że do siewu w pierwszej kolejności przeznaczone są odmiany do zbioru na ziarno, a dopiero później odmiany przeznaczone do zbioru na kiszonkę. Dzieje się tak, ponieważ opóźnienie terminu siewu, czyli wydłużenie długości dnia, stymuluje w roślinie wytworzenie większej masy wegetatywnej kosztem obniżenie plonu ziarna. Z tej racji przeprowadzenie terminowego siewu nasion jest konieczne w przypadku kukurydzy przeznaczanej na ziarno. Kukurydza uprawiana na kiszonkę nie ma aż takich rygorystycznych ram terminu wysiewu.

Czytaj również: Siew kukurydzy – dzięki tym wskazówkom Twoja produkcja będzie rentowna

E-wgt.pl /fot.pixabay


Autor: Świat Rolnika

Eksperci IGC: Zbiory kukurydzy będą mniejsze niż przewidywano


Autor: Świat Rolnika

IGC: Prognozy zbiorów pszenicy musiały zostać obniżone


Autor: Tomasz Racki

Brytyjska marynarka wojenna chce eskortować statki z ukraińskim zbożem


BULT SMOGOWICZE