O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Rosyjska pszenica budzi w nowym sezonie gigantyczne zainteresowanie

Rosyjska pszenica

Rosja jest jednym z największych producentów i eksporterów pszenicy na świecie. Rosyjska pszenica może zdominować rynek zbóż w 2022 roku.

W zależności od poziomu zbiorów Unia Europejska przystępuje do walki o tytuł czołowego eksportera. Sąsiednia Ukraina jest również silnym konkurentem dla pozostałych eksporterów pszenicy. Jednak, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę i zajęła (lub zablokowała) jej porty, eksport zboża pozostaje niski.

Sytuacja na rynku zbóż

W rezultacie importerzy zboża na całym świecie zmuszeni są do czasu odblokowania portów, szukać alternatywnych źródeł dostaw, przynajmniej odnośnie portu w Odessie. Trwają zaawansowane rozmowy na temat utworzenia międzynarodowej koalicji dla zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym. Najnowsze prognozy różnych ośrodków analitycznych zapowiadają wzrost popytu na pszenicę rosyjską i europejską pod nowe uprawy, ze szkodą dla podaży Ukrainy.

Pierwsza prognoza USDA na nowy sezon zakłada, że ​​rosyjska produkcja pszenicy wyniesie 80 mln ton, a eksport 39 mln ton, co oznacza, że ​​Rosja będzie odpowiedzialna za jedną piątą światowego eksportu zboża. Jednocześnie IGC podwyższyła prognozę zbiorów pszenicy z 82,5 do 84,7 mln ton, a eksport z 33,1 do 37,1 mln ton. Rosyjska pszenica może być bardzo popularna w nowym sezonie.

Na rynku eksportowym istnieje duża konkurencja między Rosją a Unią Europejską, ponieważ IGC oczekuje, że UE wyeksportuje rekordowe 40 mln ton pszenicy i wyprzedzi Federację Rosyjską. USDA szacuje eksport pszenicy z UE na 36 mln ton, czyli gorszy wynik niż ten Rosji.

Rosyjska pszenica

Rosyjska pszenica popularniejsza od unijnej?

W przeciwieństwie do niektórych dużych plantatorów zbóż warunki do sadzenia tej wiosny były korzystne. W rezultacie analitycy krajowi i międzynarodowi podnoszą swoje prognozy zbiorów i liczby wyeksportowanej pszenicy z Rosji. Zachód stara się przynajmniej nałożyć sankcje na Rosję za handel surowcami energetycznymi, a w przypadku zbóż nie należy spodziewać się wprowadzenia ostrzejszych restrykcji w przypadku kryzysu światowego kryzysu żywnościowego. Sprzedaż dużych ilości drogiego zboża będzie ułatwiona, gdy zostanie zmuszona do wyeliminowania największego obok UE konkurenta, jakim jest Ukraina. Rosyjska pszenica najprawdopodobniej obroni się przed sankcjami.

Rosyjski Związek Zbożowy przewiduje, że zbiory zboża w tym kraju osiągną do 2022 roku 128 milionów ton, w tym 85 milionów ton pszenicy i być może te liczby będą jeszcze większe.

IKAR podniósł swoje prognozy zbiorów pszenicy w Rosji z 83,5 mln do 85 mln ton i początkowo wyeksportuje 39 mln ton pszenicy. Jeszcze lepsza prognoza pochodzi od firmy konsultingowej SovEcon, która zakłada, że Rosja zbierze 88,6 mln ton pszenicy, z czego wyeksportuje 41 mln ton, co będzie nowym rekordem. Warto porównać te przypuszczenia z wynikami Rosji z lat poprzednich. W 2021 r. zbiory wyniosły 121,4 mln ton, a w 2020 r. było to 133,5 mln ton. Eksport zbóż z Rosji w sezonie 2020/2021 osiągnął 49 mln ton, w tym 38,4 mln ton pszenicy.

Czytaj również: Polskie zboże znalazło się w niekorzystnej sytuacji przez Ukrainę

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023