PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Polskie zboże znalazło się w niekorzystnej sytuacji przez Ukrainę

Polskie zboże znalazło się w niekorzystnej sytuacji przez Ukrainę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-09 09:15:00
zboże

W ostatnim czasie na giełdach światowych ceny zboża rosną. Polskie zboże jednak notuje spory zastój, a kupcy nie są nim zainteresowani.

Prezes Rady Izb Rolnicznych Wiktor Szmulewicz zaapelował do premiera Morawieckiego i wicepremiera Kowalczyka w sprawie sytuacji na rynku zbóż. Od jakiegoś czasu widoczne są spore różnice w notowaniach cen zboża między cenami światowymi MATIF a rynkami wewnętrznymi. 

Polskie zboże w niekorzystnej sytuacji

Notowania światowych cen zboża MATIF znacząco różnią się od cen na rynkach wewnętrznych. Na giełdach światowych ceny zboża rosną, a w Polsce zboże jest w głębokim zastoju, który jest spowodowany brakiem zainteresowania kupców polskim zbożem. Prezes Rady Izb Rolniczych zwraca uwagę, że jest to niepokojące i prawdopodobnie za wszystkim stoi niekontrolowany przepływ zboża z Ukrainy. Niestety nastała niekorzystna sytuacja dla polskiego zboża, polscy rolnicy nie mają gdzie sprzedać zapasów ze zbiorów w 2021 roku.

zboże polska

Ważny apel do rządu

Prezes Szmulewicz zaapelował do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Wicepremiera Henryka Kowalczyka w sprawie sytuacji na rynku zbóż. Potrzebne jest natychmiastowe działanie na rzecz polskich rolników. 

Przypominamy, że Unia Europejska zwolniła ukraińskie zboże z obowiązujących dotychczas barier dla przepływu towarów z krajów trzecich, jednak pozostawiła możliwość wstrzymania importu, jeżeli będzie on powodował zachwianie konkurencyjności na rynku wewnętrznym UE. Aktualnie z taką sytuacją właśnie mamy do czynienia. Niestety stawki za polskie zboże jest sztucznie zaniżane przez nadmierną podaż zboża z Ukrainy i brak możliwości sprzedaży.

"Rozumiem trudną sytuację rolników ukraińskich, ale chcę zauważyć, że właścicielami są tam często koncerny zachodnie lub oligarchowie, pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy będą zagrożeni upadkiem gospodarstw. Zbliżają się żniwa i konieczne jest opróżnienie magazynów, ponieważ polscy rolnicy nie będą mieli gdzie przechowywać nowo zebranych zbóż. Spowoduje to jeszcze większe załamanie rynku i obniżenie cen poniżej kosztów produkcji. Zwracam się do Pana Premiera o interwencję i spowodowanie eksportu w pierwszej kolejności polskiego zboża. Głodującemu światu można pomóc polskim zbożem" – zaapelował Prezes Rady Izb Rolniczych.

Sprawdź również: Napięta podaż nie pomaga. Ceny zbóż gwałtownie rosną

wir.org.pl/fot.pixabay.com


Zboże zniknie z Berdiańska. Rosyjski statek już przypłynął

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 08:19:00

Zboże transportowane przez Rumunię. Rząd chce rozbudowy portu

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-24 13:00:00

Europosłowie: Ukraińskie zboże nie może zaburzyć unijnego rynku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-21 21:00:00

BULT SMOGOWICZE