PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Niedobory wody i zła pogoda w Europie podbijają ceny zbóż

Niedobory wody i zła pogoda w Europie podbijają ceny zbóż

Autor: Monika Faber 2022-05-13 17:00:00
ceny zbóż

Na giełdzie w Paryżu ceny zbóż, w tym kukurydzy i pszenicy na środowym zamknięciu osiągnęły kolejne maksima wyceny serii.

Notowania cały czas rosną z powodu kolejnych zagrożeń przyszłej produkcji. Ciągłe upały w zachodniej Europie pogłębiają niedobory wilgoci w uprawach, co prowadzi do kolejnego skoku notowań giełdowych zbóż w Paryżu. W USA panują dwa skrajne stany pogodowe – na południu susza, na północy ulewy.

Światowe zasoby zbóż słabną

Ceny zbóż, w tym pszenicy wzrosły najbardziej w czwartek wieczorem po publikacji danych USDA. Wzrosły również ceny kukurydzy i soi. W piątek wieczorem około godziny 19:00 (czasu środkowoeuropejskiego) kontrakt na pszenicę przednią (lipiec 2022) w Chicago został notowany ze znacznym plusem 35 centów przy 1149 centach za pęczek. Wysokobiałkowa pszenica jara uprawiana w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie również wzrosła o 35 centów, do 1293 centów za buszel.

Czołowa kukurydza w USA (lipiec) była notowana o 4 centy wyżej na CBOT przy 793 centach za buszel. Nasiona soi wzrosły o 7 centów do 1614 centów za buszel. Z kolei wiodące ceny rzepaku w Kanadzie spadły o 9 CAD do 1144 CAD za tonę.

Specyfikacje z zagranicy miały oczywiście wpływ na europejskie ceny zbóż. Na targach MATIF w Paryżu kontrakt na pszenicę czołową na nowe zbiory (wrzesień) wzrósł o 10,50 euro do 413,75 euro za tonę.

W przypadku pierwszego kontraktu na kukurydzę (czerwiec) ceny MATIF wzrosły o 4,75 euro do 363,75 euro za tonę. Ceny Canoli nieco spadły. Pierwszy miesiąc sierpnia (nowe zbiory) spadł o 0,75 euro do 848,50 euro za tonę.

ceny zbóż

Ceny zbóż zależne od popytu i podaży

Globalna prognoza USDA dla pszenicy na 2022/23 zakłada mniejszą podaż i konsumpcję, spowoduje to wahania ceny zbóż. Z drugiej strony handel rośnie, a kończące się zapasy znacząco się kurczą, przez co ceny zbóż rosną. Globalna produkcja nowej uprawy szacowana jest na 774,8 mln ton. To o 4,5 mln ton mniej niż w obecnym sezonie 2021/22.

Spadki produkcji na Ukrainie, w Australii i Maroku są tylko częściowo równoważone wzrostem produkcji w Kanadzie, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Produkcja na Ukrainie szacowana jest na 21,5 mln ton ze względu na trwającą wojnę. To o 11,5 mln mniej niż w latach 2021/22. Produkcja w Kanadzie jest prognozowana przez USDA na 33,0 mln ton w latach 2022/23, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z ubiegłorocznymi, dotkniętymi suszą zbiorami, wynoszącymi zaledwie 21,7 mln ton.

Czytaj również: Ceny zbóż notują wzrosty; powodem susze w kluczowych rejonach upraw

E-wgt.pl /fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej notują pierwsze od 4 sesji spadki


Autor: Michał Rybka

Majowa prognoza USDA: Pszenica umacnia się na światowych giełdach


Autor: Polska Agencja Prasowa

PKO BP: Ceny żywności rosną najszybciej od połowy lat 90. 


BULT SMOGOWICZE