O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-03-2022

Autor: Karol Pepliński

Rosja chce całkowicie wstrzymać eksport zboża. Grozi nam kryzys?

eksport zboża

Rosja planuje wstrzymać eksport zboża. Jak podaje Interfax, zakaz obejmie eksport pszenicy, jęczmienia, kukurydzy i żyta do 30 czerwca.

Miałoby to poważne konsekwencje dla globalnych rynków. Rosja jest największym światowym eksporterem pszenicy, a głównymi odbiorcami są Egipt i Turcja. W normalnych czasach Rosjanie konkurują głównie z Unią Europejską i Ukrainą o te same rynki zbytu. Jednak Ukraina jest obecnie prawie całkowicie nieobecna jako dostawca.

Rosja wstrzyma eksport zboża

Rzeczywisty rosyjski zakaz eksportu byłby głównym punktem zwrotnym dla rynków i odciąłby wiele krajów od dostaw pszenicy na najbliższe kilka miesięcy. W ubiegłym tygodniu rosyjskie Ministerstwo Gospodarki ogłosiło, że eksport zboża do krajów byłego ZSRR (tzw. Eurazjatycka Unia Gospodarcza ) zostanie wstrzymany do końca sierpnia w celu wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Rosji.

 „Ministerstwo Rolnictwa i Ministerstwo Handlu przygotowały projekt dekretu rządowego, który wprowadzałby tymczasowy zakaz eksportu głównych zbóż z Rosji do 30 czerwca” – informuje Interfax, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa.

Handlowcy i analitycy liczyli na szybkie zawieszenie broni i szybkie wznowienie pełnego rosyjskiego eksportu z Morza Czarnego.

„UE z pewnością musiałaby wchłonąć dużą część spadającego rosyjskiego popytu eksportowego. Myślę, że jeśli naprawdę zostanie wprowadzony zakaz eksportu , Europa będzie w stanie sprzedać prawie wszystko, co ma” – mówi analityk.

Jak powiedział Reuterowi szef rosyjskiej firmy konsultingowej ICAR, Dmitrij Ryłko, pozostałą ilość zboża, która ma zostać wyeksportowana w tym okresie, szacuje się na 6–6,5 mln ton. Departament Rolnictwa USA skorygował rosyjski eksport pszenicy za cały rok gospodarczy 2021/22, który trwał do końca czerwca, w swoim ostatnim raporcie zboża z zeszłego tygodnia z 35 mln ton do 32 mln ton (przed zakazem eksportu).

W tym samym czasie USDA obniżył oczekiwany w całym roku gospodarczym eksport pszenicy do Europy na poziomie 37,50 mln ton. Dla wielu importerów ważne będzie teraz, czy Rosja pozwoli na eksport wcześniejszej sprzedaży (przed wybuchem wojny), czy też ją zatrzyma.

eksport zboza

Wstrzymany eksport zboża to problem dla Afryki

Wstrzymany eksport zboża może mieć katastrofalne skutki dla dostaw dla krajów takich jak Egipt, Arabia Saudyjska i Algieria, które przed wybuchem wojny zarezerwowały duże ilości rosyjskiej pszenicy. Dotknęłoby to również wielu importerów w Azji.

Rosja ostatnio stopniowo wznowiła eksport pszenicy w swoich portach nad Morzem Czarnym, podczas gdy żegluga na Morzu Azowskim pozostała ograniczona, poinformowali w poniedziałek handlowcy i analitycy. Stwierdzono, że rosyjskie ceny pszenicy są bardzo niestabilne. Za pszenicę o zawartości białka 12,5% na koniec zeszłego tygodnia w portach Morza Czarnego pobierano 415 dolarów za tonę. Handlowcy informują, że kilkaset tysięcy ton pszenicy załadowano w terminalach nad Morzem Czarnym w zeszłym tygodniu. Z drugiej strony załadunek na Morzu Azowskim jest nadal zamknięty, ale niektóre statki zaczynają przepływać przez Cieśninę Kerczeńską (wejście do Morza Czarnego).

Jednak są też problemy na rosyjskim rynku wewnętrznym, ponieważ rosyjscy rolnicy są bardzo zaniepokojeni obecnym rozwojem sytuacji i bardzo niechętnie sprzedają zboże. Odnosząc się do rosyjskiej firmy analitycznej Sovecon, Reuters poinformował niedawno o zauważalnym wzroście popytu ze strony rosyjskich eksporterów i krajowych rosyjskich nabywców.

Ostatnia decyzja Rosji o zawieszeniu eksportu zboża do niektórych krajów Azji Środkowej byłego Związku Radzieckiego (Eurazjatycka Unia Gospodarcza (EAEU)) również nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona, ale według Sovecon uczestnicy rynku już zgłaszają nieoficjalne ograniczenia w dostawach zboża przez kolej z Syberii do Kazachstanu.

Czytaj też: Ukraiński eksport nawozów wstrzymany z powodu wojny

agrarheute.com/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023