PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Eksport kukurydzy z Polski poza UE na rekordowym poziomie

Eksport kukurydzy z Polski poza UE na rekordowym poziomie

Autor: Świat Rolnika 2022-08-02 15:30:00
Eksport kukurydzy

Dane Komisji Europejskiej wskazują, że polski eksport kukurydzy poza Unię Europejską w sezonie 2021/22 zamknął się na rekordowym poziomie.

Wyeksportowaliśmy 400,01 tys. ton kukurydzy w porównaniu do 145,68 tys. ton w sezonie 2020/21. Jest to wzrost o ponad 120 proc. w skali roku. Należy zauważyć, że w roku zbiorów (2021/22) Rumunia odpowiada za ponad 70 proc całego eksportu, czyli ponad 4,3 mln ton. Następne 10 proc., czyli ok. 635 tys. ton wyeksportowała Bułgaria. W rankingu unijnych eksporterów kukurydzy wyprzedza nas też minimalnie Francja.

Uprawa kukurydzy coraz bardziej popularna

Eksport kukurydzy i jego rekordowe wyniki powodują, że coraz więcej gospodarzy decyduje się na uprawę tej rośliny. Dzięki postępowi hodowlanemu oraz technologii rośnie wydajność uprawy kukurydzy oraz areał upraw. W Polsce do krajowego rejestru wpisano już ponad 200 odmian kukurydzy. Z kolei ich wartość gospodarcza została sprawdzona i potwierdzona w doświadczeniach PDO. 

Kukurydza jest na topie wśród roślin uprawnych. Wszystko przez wzrost wydajności dzięki postępowi hodowlanemu oraz nowoczesnym technologią. Eksperci prognozują wyraźny wzrost zużycia kukurydzy na świecie. W tym roku wzrosną też zbiory. Amerykański Departament Rolnictwa USDA przewiduje także wzrost globalnych zapasów kukurydzy. W Polsce ceny ziarna będą podążały za zmianami na rynkach zagranicznych. Sytuacja geopolityczna nie napawa optymizmem. Jednak producenci kukurydzy mogą się czuć relatywnie bezpieczni. Warto wiedzieć, że podczas ostatnich dwóch dekad produkcja kukurydzy wzrosła dwukrotnie.

Eksport kukurydzy, a rynek w USA

Według najnowszego raportu Copa Progress kukurydza i soja są uprawiane na stabilnym poziomie, podobnym do tego sprzed roku. Postępy upraw pszenicy ozimej w USA są zaawansowane w 70 proc, co jest proporcjonalne dla tych samych okresów z lat poprzednich. USDA informuje, że 61 proc. upraw soi w Stanach Zjednoczonych należy do dwóch pierwszych kategorii. Oznacza to  tygodniowy spadek o niecałe 1 proc., a wyniki są nieco lepsze niż rok temu.

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poinformował, że kukurydza będzie w większej ilości składowana niż pierwotnie zakładano. Wzrost starych zapasów ma również skalę globalną i oznacza, że ​​początkowe zapasy ziarna są wyższe  w sezonie 2022/23. USDA podniosło swoje szacunki  zapasów kukurydzy w USA na koniec sezonu do 1,186 mld ton (bez zmian od czerwca) i łączne zużycie na poziomie 1,185 mld ton (-1 mln ton - m/m). Eksport kukurydzy może wzrosnąć.

Czytaj również: MARS: Wydajność kukurydzy i słonecznika spada w państwach UE

E-wgt.pl /fot.pixabay