O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-02-2022

Autor: Karol Pepliński

Mszyca kapuściana – niebezpieczny szkodnik roślin kapustnych

Mszyca kapuściana

Mszyca kapuściana jest niszczycielską mszycą pochodzącą z Europy , która obecnie występuje w wielu innych częściach świata.

Mszyce żywią się wieloma odmianami roślin, w tym rzepakiem, kapustą, brokułami (zwłaszcza), brukselką, kalafiorem. Owady całkowicie unikają roślin innych niż kapustne, więc tysiące szkodników może zjadać brokuły w pobliżu truskawek, a same truskawki pozostaną nietknięte. Mszyce kapuściane są szarozielone, ale woskowa powłoka nadaje im szarobiały odcień.

Mszyca kapuściana w uprawach

Mszyca kapuściana może występować zarówno w formie bezskrzydłej, jak i uskrzydlonej. W okresie wegetacyjnym rozwija się kilka, a czasem kilkadziesiąt pokoleń szkodnika. Wysysające sok mszyce hamują wzrost i rozwój roślin, a kwiaty i strąki żółkną, zaś nasiona nie mogą się rozwijać. Masowe ataki szkodników często powodują stopniową śmierć roślin, a miejsca nakłuć są naturalnymi punktami wejścia dla infekcji grzybiczych. Szkodniki są również wektorami chorób wirusowych.

Główną metodą określania dat zabiegów ochronnych jest metoda obserwacyjna. Obserwacje upraw należy przeprowadzić zaraz po pojawieniu się plonu rzepaku (etap wegetacji w skali BBCH 15-19). Analizuje się przy tym rośliny w różnych punktach pola, zwłaszcza na granicy, wybierając po 1 m bieżącego rzędu. W zależności od wielkości terenu analizę przeprowadza się od 12 (3 m2) do 16 punktów (4 m2). Liczy się kolonie mszyc przypadające na 1 m2.

Terminy zwalczania i progi ekonomicznej szkodliwości

Zabieg należy wykonywać głównie na obrzeżach plantacji: jesienią gdy mszyca kapuściana występuje obficie (BBCH 14-19) lub wiosną, w okresie rozwoju łuszczyn (BBCH 65-80). Próg uszkodzenia to obecność 2 kolonii mszyc na 1m² na skraju plantacji.

Ocenę stopnia uszkodzenia przez mszycę kapuścianś należy przeprowadzić w fazie wegetacyjnej według skali BBCH 75-80. W zależności od wielkości analizowanego pola, analizuje się od 100 do 150 roślin na każdym stanowisku, wybieranych po 25 roślin w losowo wybranych punktach. Na plantacjach powyżej 2 ha należy zwiększyć liczbę punktów o 1 na każdy dodatkowy hektar. Ocenia się liczbę roślin rzepaku opanowanych przez mszyce.

Czytaj też: Mszyca trzmielinowo–burakowa – szkodnik niszczący rośliny

cdr.gov.pl/fot.wikimedia,James K. Lindsey,Rasbak

swiatrolnika.info 2023