O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-02-2022

Autor: Monika Faber

Mszyca trzmielinowo–burakowa – szkodnik niszczący rośliny

Mszyca trzmielinowo–burakowa

Mszyca trzmielinowo–burakowa pojawia się na przełomie maja i czerwca by osiąść na uprawach buraka i tam przez całe lato się rozwijać.

Data wyklucia się z jaj pierwszych założycieli rodziny mszyc powinna być jak najdokładniejsza, liczba odnotowanych pokoleń, a w szczególności pojawienie form uskrzydlonych, które mogą się pojawić na burakach. Dają one początek populacjom letnim – zwykle w połowie maja, w fazie rozwoju liści i rozety buraka.

Charakterystyka mszycy

Pewne znaczenie przy sygnalizacji rozwoju mszycy burakowej mają fenologiczne kryteria, z którymi skorelowany jest rozwój mszyc na trzmielinie. Warto starać się ustalić termin przylotu pierwszych owadów jakimi jest mszyca trzmielinowo–burakowa na pola z uprawą buraków poprzez monitorowanie ich lotów przy użyciu żółtych naczyń wypełnionych wodą, ustawianych bezpośrednio na gruncie lub aparatów ssących Jonhnson’a, pozwalających wcześnie stwierdzić obecność mszyc uskrzydlonych w powietrzu, a wkrótce też na uprawach.

„Ponadto, na plantacjach przegląda się liście roślin rosnących na brzegu pola oraz w różnych, losowo wybranych punktach po 25 roślin (ogółem 100-150 lub więcej roślin w zależności od wielkości plantacji), na których należy przeglądać wszystkie liście dla stwierdzenia obecności mszycy i podjęcia decyzji o jej zwalczaniu. Natomiast termin ochrony plantacji buraka Mszyca trzmielinowoburakowa 02przed bezpośrednią szkodliwością będzie uzależniony od intensywności rozwoju letniego pokolenia mszyc bezskrzydłych na liściach buraka. W celu ustalenia tego terminu analizuje się liście roślin rosnących w różnych, losowo wybranych punktach, po 25 roślin (ogółem 100-150 roślin w zależności od wielkości plantacji). Takie obserwacje trzeba prowadzić przez cały sezon wegetacyjny dla oceny procentu porażonych roślin i porównywania kolejnych wyników obserwacji polowych z progami szkodliwości. Liczne występowanie mszycy trzmielinowo–burakowej grozi ubytkiem plonu buraków nawet o 30%, szczególnie zagrożone są rośliny do fazy 10 liści (skala BBCH 19)” – podaje portal cdr.gov.pl

Mszyca trzmielinowo–burakowa – terminy zwalczania

Mszyca trzmielinowo–burakowa musi być zwalczona. W przypadku ochrony plantacji buraków przed bezpośrednim uszkodzeniem termin wykonania zabiegu uzależniony jest od intensywności rozwoju bezskrzydłego pokolenia letniego na liściach rzepy. Próg uszkodzenia stanowiła średnia obecność 15 bezskrzydłych mszyc na roślinę lub obecność ponad 15% roślin kontrolnych na plantacji. Dodatkowe zabiegi zaleca się co 10 –14 dni, gdy warunki zewnętrzne (gorąca, sucha pogoda, wolne od szkodników) sprzyjają rozwojowi populacji szkodników.

„Ocenę szkód plantacji przeprowadza się w okresie od drugiej połowy czerwca jednak, nie później niż do końca pierwszej dekady lipca, w fazie rozwoju rozety i początku zakrywania międzyrzędzi (skala BBCH 31-35). Obserwacje przeprowadza się na burakach cukrowych i pastewnych proporcjonalnie do wielkości plantacji. Analizując po 25 roślin, pobieranych z różnych punktów plantacji, ogółem 100-150 roślin. Na plantacjach powyżej 2ha należy zwiększyć liczbę punktów o 1 na każdy następny hektar. Ocenia się procent roślin opanowanych przez szkodnika w stosunku do wszystkich analizowanych roślin” – dodaje portal cbr.gov.pl.

Czytaj również: Szkodniki łuszczynowe w rzepaku ozimym – jak zwalczać niebezpieczne larwy

Cbr.gov.pl /fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023