PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Sezon śliwkowy ruszył w pełni. Francuzi zebrali już odmianę Friandise

Sezon śliwkowy ruszył w pełni. Francuzi zebrali już odmianę Friandise

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-31 23:00:00
sezon śliwkowy

Sezon śliwkowy ruszył we Francji. Zebrano już amerykańsko-japońską odmianę Friandise, na początku sierpnia zbierane będą śliwki Metis.

Sezon we Francji rozpoczęła firma Blue Whale. Inwestuje ona w system zarządzania siecią, aby znaleźć się na pozycji specjalisty od śliwek. Sezon otwarły zbiory odmiany Friandise, której nazwa nawiązuje do słodyczy cukierków. Jest to śliwka amerykańsko-japońska, którą produkują Szkółki Gradilis.

Sezon śliwkowy otwarty we Francji 

Firma Blue Whale oficjalnie otworzyła sezon śliwkowy we Francji. Firma głównie sprzedaj jabłka, jednak niektórzy na południowym zachodzie kraju, głównie z departamentów Tarn-et-Garonne i Lot-et-Garonne, specjalizują się również w śliwkach. Oba departamenty o+9+dpowiadają za 75% produkcji śliwek we Francji. 

Kierownik łancucha śliwkowego Claire Fayan powiedział, że Blue Whale inwestuje w ten system zarządzania siecią, aby pozycjonować się jako specjalista od śliwek. Inwestycje w innowacje odmianowe dają bogatszy w smak i kolor koszyk śliwek Blue Whale. Aby wybrać najlepsze odmiany, które są zarówno smaczne, jak i dostosowane do terenu, dedykowany zespół techniczny złożony z techników i hodowców agronomów Blue Whale monitoruje 3 sady próbne, w których obserwuje się średnio 130 odmian i 40 nowych odmian wprowadzanych rocznie.

sezon śliwkowy Francja

Popularne odmiany

Sezon śliwkowy otworzyły zbiory odmiany Friandise. Jest to śliwka amerykańsko-japońska, produkowana przez Szkółki Gradilis, która pod swoim nalotem ma kolor jasnoczerwony. Sprzedaż rusza od początku sierpnia. Na początku sierpnia gotowe będą również śliwki selektywne Metis, które są połączniem śliwki i moreli. Blue Whale jest wyłącznym partnerem Metis we Francji, 100% sadów posiada certyfikat HVE.

Sprawdź: Suszone śliwki mogą zapobiegać utracie tkanki kostnej

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com