PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Suszone śliwki mogą zapobiegać utracie tkanki kostnej

Suszone śliwki mogą zapobiegać utracie tkanki kostnej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-01 19:00:00
Suszone śliwki

Regularnie spożywane suszone śliwki zapobiegają utracie tkanki kostnej i zmniejszają ryzyko złamań – ogłoszono podczas światowego kongresu osteoporozy.

Wiadomo, że mineralna gęstość kości (BMD) gwałtownie spada po menopauzie, a kobiety w wieku powyżej 50 lat częściej doświadczają złamań szyjki kości udowej. Złamania te często prowadzą do hospitalizacji, utraty niezależności, pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

Spożywanie śliwek pozwala zachować gęstość kości

Jak wykazały nowe badania naukowców z Pennsylvania State University, codzienne spożywane suszone śliwki pozwalają zachować gęstość mineralną kości (BMD) w stawie biodrowym i chroniły przed zwiększonym ryzykiem złamań u kobiet po menopauzie.

„To ekscytujące, że dane z naszego dużego, randomizowanego, kontrolowanego badania przeprowadzonego na kobietach po menopauzie wykazały, że spożywanie od 5 do 6 suszonych śliwek dziennie wykazało korzyści w zakresie ochrony przed utratą masy kostnej w stawie biodrowym” – powiedziała główna badaczka, prof. Mary Jane De Souza z Pennsylvania State University. 

“Nasze dane potwierdzają skuteczność stosowania suszonych śliwek do ochrony stawu biodrowego przed utratą masy kostnej po menopauzie. Dane te mogą być szczególnie cenne dla kobiet po menopauzie, które nie mogą zastosować terapii farmakologicznej w celu zwalczania utraty masy kostnej i potrzebują alternatywnej strategii” – dodała

Także wcześniejsze badania kliniczne dotyczące kobiet po menopauzie wykazały obiecujący wpływ, jaki codzienne spożywane suszone śliwki mogą mieć wpływ na zapobieganie utracie masy kostnej. 

Przypomnijmy, że również regularne picie mleka zapobiega osteoporozie. 

Suszone śliwki

Suszone śliwki zawierają dużo witamin i składników odżywczych

Jednak nowe badanie jest największym jak dotąd – dotyczyło 235 kobiet po menopauzie. Kobiety, które spożywały 50 gramów suszonych śliwek (5-6 śliwek) dziennie przez rok, utrzymały BMD stawu biodrowego, podczas gdy te, które nie jadły suszonych śliwek (grupa kontrolna), znacznie straciły na masie kostnej. Ponadto w grupie kontrolnej wzrosło ryzyko złamania szyjki kości udowej w porównaniu do osób jedzących suszone śliwki.

„Garść suszonych śliwek można łatwo dodać do stylu życia każdego” – mówi Andrea N. Giancoli, Doradca ds. Żywienia w California Prune Board. 

“Śliwki pasują do wielu smaków i konsystencji i dobrze sprawdzają się w zindywidualizowanych planach żywieniowych. Naturalnie słodki smak suszonych śliwek sprawia, że są uniwersalnym składnikiem lub wygodną przekąską dla każdego” – dodaje. 

Dostarczające około 100 kalorii na porcję suszone śliwki zawierają dużo witamin i składników odżywczych, o których wiadomo, że wpływają na stan kości: boru, potasu, miedzi i witaminy K. Suszone śliwki są również bogate w związki fenolowe, które działają jak antyoksydanty. Są zawsze dostępne, niedrogie i nie trzeba ich przechowywać w lodówce.

Czytaj też: Rolnicy w Polsce: rodzina i zdrowie są najważniejsze

PAP/fot.Wikimedia/Flickr


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 25 i 26 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: W środę więcej przejaśnień na zachodzie


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami


BULT SMOGOWICZE