O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Rynek wiśni w Chile rozkwita. Państwo chce utrzymać pozycję lidera

rynek wiśni

Globalny rynek wiśni wygląda rożnie. W Ameryce Północnej niektóre regiony straciły do ​​50% swojej normalnej produkcji przez ulewne deszcze.

Okres wegetacyjny nie był łaskawy dla wielu regionów produkujących wiśnie na półkuli północnej. Włochy i Hiszpania odnotowały znaczne straty na niektórych obszarach w wyniku niskich temperatur. Chile z kolei chce zachować pozycję lidera w eksporcie, dlatego zwiększa swój eksport.

Globalny rynek wiśni 

W Holandii sezon wiśniowy Betuwe rozpoczął się na początku tego miesiąca. Holenderski hodowca wiśni mówi o dobrym początku, który jest obiecujący na najbliższe dwa miesiące. W południowych Niemczech pierwsze regionalne wiśnie były sprzedawane już w 21. tygodniu. W przyszłym tygodniu na rynku mają pojawić się pierwsze wiśnie Burlat. Wśród towarów importowanych na rynku dominuje Hiszpania, a następnie Włochy i Grecja. Turcja tradycyjnie jest nieco później, ale teraz również wchodzi na rynek z pierwszymi partiami. Poziom cen jest znacznie wyższy niż w zeszłym roku na całym świecie.

W Chinach rynek wiśni szybko się rozwija. Patrząc w przyszłość, oczekuje się, że import czereśni z Chin będzie musiał stawić czoła rosnącej konkurencji ze strony rosnącej podaży krajowej, która zgodnie z przewidywaniami będzie nadal znacząco rosła. Według niedawnego raportu Departamentu Rolnictwa USA, krajową produkcję wiśni w Chinach oszacowano na 600 000 ton w sezonie 2021/22.

rynek wiśni Chile

Chile największym eksporterem

Chile jest największym eksporterem wiśni na świecie, o czym świadczą dane liczbowe dotyczące eksportu. Eksport odnotował szybki wzrost w ostatniej dekadzie. W 2010 r. oficjalne dane informowały o wysyłce nieco ponad 44 000 ton, w 2015 r. wyeksportowano 83 400 ton. Tamtejszy rynek wiśni rozwija się w dynamicznym tempie.

Według danych w tym sezonie głównym miejscem przeznaczenia chilijskich wiśni była Azja z pozyskaniem 325 477 ton, odnotowując niewielki spadek wolumenu o 1,52% w porównaniu z poprzednią kampanią. Na drugim miejscu znalazł się rynek północnoamerykański z 13 876 tonami, ze znaczącym wzrostem o 177% w ilościach zakupionych chilijskich wiśni, a następnie Ameryka Łacińska z 6504 tonami (+21%), Europa z 6254 tonami (+29%) i Bliski Wschód z 274 tonami (-18%).

Sprawdź również: Najczęściej spotykane choroby wiśni w polskich sadach

freshplaza.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023