O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-06-2022

Autor: Michał Rybka

Najczęściej spotykane choroby wiśni w polskich sadach

choroby wiśni

Drzewo wiśniowe i wyroby z jego owoców cieszą się popularnością w Polsce. Jednak drzewo to jest podatne na dolegliwości. Zobacz najczęstsze choroby wiśni.

Wiśnia to roślina należąca do rodziny różowatych. Liczy sobie około 60 gatunków. Jednak w Polsce, w stanie naturalnym, rosną tylko dwa rodzaje – wiśnia ptasia, zwana trześnią oraz będąca pod ochroną wiśnia karłowata. Wiśnia dobrze znosi warunki klimatyczne panujące w Polsce, ale jest trapiona przez wiele chorób, które odbijają się na wysokości i jakości plonów.

Brunatna zgnilizna

Grzyby odpowiedzialne za wywołanie zgnilizny brunatnej są nazywane Monilinia laxa i Monilinia fructigena. Porażenie rozpoczyna się od kwiatów, później przechodzi na pędy i zatrzymuje się na owocach. Jeśli choroba zaatakuje kwitnące drzewko, poraża znamię słupka lub pylniki. Wtedy dochodzi do brunatnienia organów, a na końcu do ich zamierania. . Choroba ta jest niezwykle groźna i lubi dużą wilgotność powietrza oraz temperaturę.

W zwalczaniu choroby kluczowe są pierwsze dni od momentu jej pojawienia się. W tych pierwszych dniach niezwłocznie trzeba wyciąć porażone pędy, zrywać i zgrabiać porażone owoce, koniecznie wszystkie mumie. Choroba łatwo się rozprzestrzenia, dlatego ważne jest, aby szkodniki neutralizować za pomocą preparatów Miedzian Extra 350 SC albo Miedzian 50 WP. Sprawdź też, jak wygląda najcięższa wiśnia na świecie.

choroby wiśni

Choroby wiśni – leukostomoza drzew pestkowych

Leukostomoza drzew pestkowych wywoływana jest przez grzyb o nazwie Leucostoma cinta. Ten grzyb upodobał sobie atakowanie młodych drzew (starsze drzewa przechodzą chorobę znacznie łagodniej). W wyniku infekcji grzybicznej dochodzi do pojawienia się nekrozy w młodych pędach. W obrębie tych pędów kora zaczyna przybierać brunatnych kolor i po krótkim czasie pękać. Z tychże pęknięć wypływa bursztynowo-czerwona guma, zawierająca zarodniki grzyba. W efekcie czego drzewa wiśni są osłabione, a jej liście więdną.

Na tę chorobę istnieje lek w postaci specjalnych maści ogrodniczych (np. Funaben Plus 03 PA). Tę maść należy wsmarować w pęknięcia drzewa. W walce z chorobą można również zastosować oprysk z Topsin M 500 SC. 

Choroby wiśni – gorzka zgnilizna

Za pojawienie się gorzkiej zgnilizny wiśni również odpowiada grzyb, który nosi nazwę Glomerella cingulata. Tenże grzyb skupia się na owocach (czasami też na zawiązkach). Chorobę można rozpoznać po brunatnych i zapadających się plamach na owocach. Dzięki dużej wilgotności powietrza ze wspomnianych plam zaczyna wyciekać płyn z zarodnikami. Często choroba atakuje tuż po zakończonym zbiorze owoców.

Zapobieganie gorzkiej zgniliźnie polega na odpowiednim formowaniu drzewek. Powinny być one tak sformowane, aby potrafiły zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Po każdym cięciu należy także stosować maści ogrodnicze. Porażone owoce należy szybko usuwać. W walce z grzybem może pomóc preparat o nazwie Switch 62,5 WG.

Czytaj też: Odmiana wiśni do ogrodu. Sprawdź jaka sprawdzi się najlepiej

źródła:sklepdlaogrodu.pl/fot.pixabay,wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023