PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Jabłka Gala w nowej odsłonie. Nowa odmiana to prawdziwy mutant

Jabłka Gala w nowej odsłonie. Nowa odmiana to prawdziwy mutant

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-05 09:00:00
Jabłka Gala

Jabłka Gala wciąż pozostają najpopularniejszą odmianą na świecie. Podczas ostatnich targów przedstawiono ich nową odmianę.

Nowa odmiana Gali jest mutantem, który wcześnie dojrzewa i jest bardzo smaczny. Pierwsze drzewka w produkcji posadzono pod koniec 2017 r. Dziś odmiana jest w pełnym rozwoju. We Włoszech i w Hiszpanii rozwija się szczególnie szybko, a tamtejsi producenci wyrażają pozytywne opinie na jej temat. 

Nowa odmiana Gali

Podczas targów Fruit Logistica przedstawiono jabłka Gala w zupełnie nowej odsłonie. Chodzi o nową odmianę RKD Gala. Jest to mutant, który dojrzewa wcześnie i bardzo dobrze smakuje. Opinie producentów są bardzo zachęcające. Jak wyjaśnił Benoît Escande, kierownik szkółki Escande producenci są zadowoleni z różnorodności i zdają sobie sprawę ze znaczących walorów tego klonu. Chodzi o smak, kolor i wczesność. 

Jabłka Gala w tej odsłonie przyjęły się bardzo dobrze. Pierwsze drzewka w produkcji posadzono pod koniec 2017 r. Dziś odmiana jest w pełnym rozwoju. Szczególnie są nią zainteresowani Hiszpanie i Włosi. Escande poinformował, że producenci wciąż mają do dyspozycji 80 000 drzew, które miały trafić na Ukrainę. Jednak w związku z wojną nie zostały dostarczone. Jak przekazał kierownik szkółki Escande, ukraińscy klienci przyjechali sprawdzić towar, a producenci szukali w tym czasie ciężarówek, które przewiozą drzewka w rejon Donbasu. Przez konflikt wojenny transakcja nie została sfinalizowana. Z tego względu pozostałe drzewa są dostępne dla producentów m.in. z Portugalii, Niemiec, krajów wschodniach oraz północnych. 

Odmiana RKD Gala musi być sadzona bardzo ciasno. Jeśli sad jest wystarczająco gęsty (przynajmniej 3,5 m x 0,80 m), uprawa ma się bardzo dobrze. 

jabłka Gala mutant

Jabłka Gala będą wciąż liderem, ale ich produkcja spadnie

Choć jabłka Gala pozostają światowym liderem, to według prognozy Światowego Stowarzyszenia Jabłek i Gruszek ich produkcja w tym roku spadnie o 7%.  Według badań, która uwzględnia dane z Argentyny, Australii, Brazylii, Chile, Nowej Zelandii i RPA, spadnie również produkcja gruzek. W tym przypadku będzie to 6%. 

Sprawdź również: KE: W sezonie 2021/22 produkcja jabłek w UE wzrosła o 11%

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Związek Sadowników RP: Skup jabłek przebiega sprawnie


Autor: Tomasz Racki

Truskawki – jak odróżnić polskie od zagranicznych?


Autor: Emilia Gromczak

Borówki peruwiańskie podbijają rynki. Eksport wzrósł o ponad 30%


BULT SMOGOWICZE