PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / KE: W sezonie 2021/22 produkcja jabłek w UE wzrosła o 11%

KE: W sezonie 2021/22 produkcja jabłek w UE wzrosła o 11%

Autor: Emilia Gromczak 2022-02-21 09:30:00
produkcja jabłek

Według styczniowego raportu Komisji Europejskiej produkcja jabłek w UE w sezonie 2021/2022 wzrosła o 11%.

Jak wynika z raportu KE, zbiory jabłek we wszystkich 27 krajach UE w sezonie 2021/2022. wyniosły 11,777 mln ton, czyli o 11% więcej niż zbiory z sezonu 2020/2021. Jest to również o 6,7% powyżej średniej 5-letniej. W badaniach KE zidentyfikowała również trzy problemy, które mają istotny wpływ na rynek jabłek

Produkcja jabłek większa o 11%

Jak wynika z raportu KE, produkcja jabłek w UE w sezonie 2021/2022 wzrosła o 11%.  W 27 krajach UE zbiory  tych owoców wyniosły w tym sezonie 11,777 mln ton, co daje wynik większy o 11% w porównaniu z sezoniem 2020/21. Jest to również o 6,7% powyżej średniej 5-letniej. 

Raport opiera się na danych Światowego Stowarzyszenia Jabłek i Gruszek (WAPA) dla dwudziestu krajów UE, dane dla pozostałych 7 krajów członkowskich UE pochodzą z Eurostatu.

Według analityków, po dwóch latach (kiedy wielkość zbiorów jabłek była poniżej średniej, a ceny wysokie), w bieżącym sezonie ceny sprzedaży jabłek przez producentów wracają do normalnego poziomu. Jak wskazują analitycy, w Polsce ceny osiągnęły już 5-letnią średnią, a w niektórych przypadkach nawet spadły niżej.

produkcja jabłek raport KE

Problemy na rynku jabłek

Komisja Europejska zidentyfikowała trzy tymczasowe problemy, z którymi musi zmagać się produkcja jabłek. Są to zwiększone koszty producenta, w tym koszty energii, koszty transportu i inne koszty uprawy owoców, awarie w trakcie organizacji transportu produktów i wzrost kosztów transportu owoców drogą lądową i morską oraz niedobory siły roboczej, zwłaszcza sezonowych pracowników żniwnych i kierowców ciężarówek.

KE w raporcie nie wspomniała jednak ani słowem o Eruopejskim Zielonym Ładzie, który przez ogranienia stosowania nawozów i środków ochrony roślin, sprawi, że produkcja jabłek stanie się mało opłacalna. Aktualnym wyzwaniem dla europejskiego sadownictwa jest również białoruskie embargo. Związek Sadowników RP wskazuje, że aby ratować rynek jabłek, potrzebne jest wprowadzenie  mechanizmów podobnych, jak w przypadku zakazu wprowadzonego przez Federację Rosyjską w 2014 r. 

Przeczytaj również: Rynek jabłek będzie mierzyć się z poważnymi stratami przez embargo białoruskie

east-fruit.com/fot.pixabay.com


Autor: Emilia Gromczak

Starannie dobrane odmiany rzepaku wpływają na sukces upraw


Autor: Emilia Gromczak

Silnie trujący chwast to nie tylko Barszcz Sosnowskiego. Jest ich więcej


Autor: Magdalena Podgórska

Nielegalne środki ochrony roślin to nadal problem


BULT SMOGOWICZE