O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-03-2022

Autor: Świat Rolnika

Zachwaszczenie buraków cukrowych – jak z nim walczyć?

Zachwaszczenie buraków cukrowych

Na zachwaszczenie buraków cukrowych wpływa wiele czynników. Aby temu przeciwdziałać, ważna jest przede wszystkim profilaktyka. 

Burak cukrowy w Polsce zajmuje tylko 2% w strukturze zasiewów. Warzywo to ma duże znaczenie gospodarcze jako surowiec do produkcji cukru, z kolei odpady z produkcji tj. wysłodki i melasa są wykorzystywane w żywieniu zwierząt oraz w gorzelnictwie. Zachwaszczenie to duży problem w uprawie tej rośliny, dlatego ważna jest odpowiednia uprawa i zapewnienie warunków do prawidłowego wzrostu. 

Zachwaszczenie buraków cukrowych – profilaktyka kluczem do sukcesu 

Zachwaszczenie buraków cukrowych to jeden z głównych problemów w uprawie tego warzywa. W ochronie buraka przed chwastami stosuje się powszechnie chemiczne zwalczanie. Od 2014 roku w Polsce obowiązuje powszechnie integrowana ochrona roślin. Składają się na nią wszystkie działania podejmowane przez plantatora, od wyboru stanowiska pod uprawę, poprzez nawożenie i dobór odmiany aż po ochronę przed szkodnikami i chorobami. 

Pomimo tego, że zabiegi chemiczne są bardzo skuteczne, warto, aby były tylko uzupełnieniem w integrowanej ochronie buraka. Integrowana ochrona przed chwastami polega na łączeniu wszystkich metod ich ograniczania: agrotechnicznych, mechanicznych i chemicznych. 

Zachwaszczenie buraków cukrowych

Jak stworzyć najlepsze warunki do wzrostu? 

Jeśli zastosujemy odpowiednią profilaktykę i stworzymy prawidłowe warunki wzrostu, to nie narazimy się na zachwaszczenie buraków cukrowych. Roślinom buraka stworzyć najlepsze warunki do ich wzrostu i rozwoju można poprzez:  

– wybór odmian, które będą dobrze rozwijać się w warunkach klimatycznych i glebowych – wyróżniamy trzy typy użytkowe odmian: normalny, cukrowy i plenny. Odmiany typu cukrowego charakteryzują się: niższym plonem korzeni, wysoką zawartością cukru, bardzo dobrą jakością technologiczną oraz wcześniejszym osiąganiem dojrzałości do zbioru. Odmiany typu plennego osiągają wysoki potencjał plonotwórczy w korzystnych warunkach wilgotnościowych oraz przy późnym terminie zbioru. Obecnie największe znaczenie mają jednak odmiany typu normalnego, które są pośrednie pod względem plonu i jakości przerobowej pomiędzy typami cukrowym i plennym.

– użycie do wysiewu nasion o dużej zdrowotności i sile kiełkowania;

– wysiew nasion na odpowiednią głębokość –  nasiona buraków cukrowych należy wysiać na głębokość 2 – 3,5 cm zależnie od rodzaju gleby. Na glebach lżejszych, strukturalnych lub przesuszonych należy wysiewać nasiona nieco głębiej – 3 do 3,5 cm. Z kolei na glebach średnich i ciężkich, wilgotnych o powierzchni zbitej – płycej (2,3 cm);

– nawożenie zgodne z wymaganiami pokarmowymi roślin – burak cukrowy należy do roślin o wysokich wymaganiach pokarmowych. Podstawą do określenia wielkości nawożenia jest pobranie prób gleby i określenie zasobów składników pokarmowych w glebie;

– ochronę przed szkodnikami; 

– nawadnianie w czasie suszy – burak wymaga zwiększonej ilości wody w glebie w okresach wiosennych, w czasie wschodów oraz w lecie przy wzroście i dojrzewaniu. Prawie 70% ogólnego zużycia wody przypada na środkową część okresu wegetacji.

Czytaj też: Burak cukrowy ma spore wymagania, ale zapewni wysoki plon

cdr.gov.pl/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023