O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Lucerna siewna jako składnik pasz dla zwierząt i roślina lecznicza

Lucerna siewna

Lucerna siewna ze względu na bogactwo składników odżywczych i witamin jest popularną rośliną pastewną. Doskonale sprawdzi się również w kuchni.

Od maja aż do września możemy zobaczyć na polach i łąkach delikatne, fioletowe kwiaty lucerny. Ze względu na podobieństwo łatwo byłoby je pomylić z koniczyną, gdyby nie podłużne, szpiczaste, delikatnie ząbkowane liście. Warto zaznajomić się z właściwościami i metodami uprawy tej jakże przydatnej rośliny.

Lucerna poprawia jakość gleby, służy za paszę, daje nektar

Lucerna siewna jest znana rolnikom jako składnik wysokobiałkowych pasz dla zwierząt, zwłaszcza krów. Jest to pokarm ekonomiczny i zdrowy, jednak należy pamiętać, by nie przesadzać z ilością lucerny, gdyż zbyt duża zawartość białka w diecie może spowodować wzdęcia i inne choroby dotykające układ pokarmowy zwierzęcia.

Roślina ta posadzona w pobliżu pasiek zapewnia pszczołom dostęp do miododajnego nektaru. Lucerna również korzysta z tej zależności, ponieważ do wydania nasion wymaga zapylenia krzyżowego z udziałem owadów.

Lucernę warto posiać na polu przed innymi roślinami, ponieważ jej niezwykle długie (nawet 15- metrowe) korzenie wytwarzają naturalne rozpuszczalniki rozkładające substancje trudno dostępne. Dzięki temu podłoże pod uprawy jest wzbogacone o związki organiczne oraz inne składniki odżywcze, zwłaszcza azot. Dobrze rozwinięty system korzeniowy lucerny sprzyja również redystrybucji cennych substancji z głębi do powierzchownych warstw gleby i zwiększa tym samym ich przyswajalność dla przyszłych upraw.

Lucerna siewna

Lucerna siewna działa leczniczo

Lucerna może być wykorzystywana w kuchni. Jej liście doskonale wkomponowują się w różnego rodzaju sałatki, a jej kiełki służą jako składnik kanapek, sałatek lub innych dań. Można również zrobić lucernową nalewkę. Warto wprowadzić do diety tę roślinę, ponieważ zawiera dużo witamin (K, A, C, B, E) oraz cennych związków mineralnych ( głównie żelaza, wapnia, potasu, magnezu). Dostarcza organizmowi również aminokwasy, luteinę, flawonoidy i kwasy organiczne.

Lucerna siewna działa wspomagająco na przemianę materii, dlatego może być stosowana przez osoby borykające się z niestrawnością i innymi schorzeniami układu pokarmowego. Zmniejsza stan zapalny śluzówek jamy ustnej i gardła oraz stymuluje układ odpornościowy. Jej właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze sprawiają, że sprawdza się również stosowana miejscowo na zmienioną zapalnie skórę. Dodatkowo roślina zapewnia młody wygląd skóry, hamując tempo starzenia. Korzystnie może wpłynąć również na przebieg cukrzycy oraz anemii.  Poprawia także profil lipidowy, co jest istotne dla osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu.

Niestety, nie wszyscy powinni spożywać pokarmy zawierające lucernę. Roślina ta jest przeciwskazana dla osób przyjmujących równolegle leki przeciwkrzepliwe, np. warfarynę, acenokumarol. Zawarta w lucernie witamina K zmniejsza skuteczność tych leków, sprzyjając powstawaniu zakrzepów. Trzeba również pamiętać o umiarze w korzystaniu z kiełków. Aby zapobiec kumulowaniu się w organizmie nadmiaru witamin, po 3 miesiącach stosowania lucerny, należy zrezygnować z niej na jakiś czas.

Lucerna siewna nie toleruje kwaśnej gleby

Choć uprawa lucerny nie należy do wymagających, należy pamiętać że roślina najlepiej rozwija się na podłożu o zasadowym pH. Preferuje obszary dobrze nasłonecznione, ciepłe (20– 25°C), chronione przed nadmiernymi podmuchami wiatru i żyzne. Dobrym pomysłem jest wysianie lucerny po ziemniakach, które były obornikiem. Jeśli chcemy, by lucerna siewna rosła na uboższej glebie, należy zastosować nawozy z dużą ilością fosforu i potasu. Roślina ta jest zaopatrywana w azot przez bakterie brodawkowe bytujące na jej korzeniach, więc nie ma potrzeby dostarczać tego minerału w nawozach sztucznych.

Optymalny termin wysiewu lucerny przypada na przełom maja i kwietnia. Wtedy to zapewniona jest właściwa temperatura i wilgoć. Nasiona można zabezpieczyć preparatem chroniącym przed zgorzelą siewek. Teren pod wysiew należy uprzednio przygotować, pozbywając się chwastów, ponieważ lucerna ginie od większości herbicydów.

Czytaj również:Cytryniec chiński to roślina korzystnie wpływająca na nasz organizm

Swiatkwiatow/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023