O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-04-2021

Autor: Monika Faber

Lucerna – obowiązkowa roślina domowego gospodarstwa

Lucerna

Lucerna to roślina pochodząca z Bliskiego Wschodu. Uznawana była za środek leczniczy oraz zwiększający witalność. Dopiero Aleksander Wielki zaczął stosować ją jako paszę dla koni. Obecnie doceniana jest przez przemysł rolniczy, gastronomiczny oraz medycynę niekonwencjonalną. Zarówno łodyga, liście oraz kwiat i kiełki są drogocennymi elementami.

Lucerna – charakterystyka rośliny

Roślina ta pochodzi z centralnej i południowo-zachodniej Azji oraz Europy i Afryki. Największe zróżnicowanie gatunkowe lucerny obecne jest w rejonie Morza Śródziemnego. Lucerna może być zaliczana do roślin jednorocznych, dwuletnich oraz bylin. Naukowcy wskazują na ponad jej 100 odmian gatunkowych. Niektóre z nich są cennymi roślinami pastewnymi uprawianymi z przeznaczeniem na zielonkę, siano, kiszonkę, paszę lub susz. Kwiaty, liście oraz łodyga lucerny są drogocennymi elementami. Same liście i łodygi zawierają ponad dwadzieścia flawonoidów, które przyczyniają się do zahamowania rozwoju wolnych rodników, które wpływają na powstawanie nowotworów. Roślina ta występuje w postaci kiełków, liści, naparów herbacianych oraz tabletek.lucerna 12

Lucerna – właściwości rośliny

Roślina ta jest bogatym źródłem karotenu, dlatego też zalecana jest jako przeciwutleniacz i antyoksydant dla osób chcących oczyścić organizm ze szkodliwych oraz toksycznych substancji. Zawiera również cenne sole mineralne takie jak: potas, który eliminuje niepotrzebne produkty przemiany materii oraz żelazo, magnez, krzem i fosfor. Lucerna polecana jest przy problemach z pęcherzem moczowym oraz kamieniami nerkowymi, gdyż jest moczopędna. Kobiety powinny stosować tę roślinę podczas menopauzy, ponieważ łagodzi jej przykre objawy. Również młode mamy mogą z powodzeniem spożywać bądź pić lucernę, która to wpływa pozytywnie na ich laktację. Codziennie jej stosowanie wzmacnia odporność oraz likwiduje stany zapalne błony śluzowej ze względu na występujące w niej kwasy organiczne, flawonoidy, chlorofil, witaminę C, luteinę, garbniki i saponiny. Osobom w podeszłym wieku oraz tym walczącym z anemia zaleca się wzbogacenie swojej codziennej diety o powyższą roślinę, która doda im witalności, zapewni spokojny sen oraz złagodzi bóle reumatyczne.

Lucerna – kiedy nie należy jej stosować?

Należy nie przekraczać zalecanej dawki lucerny wynoszącej 500 mg na dobę. Po 2-3 miesiącach stosowania najlepiej zrobić przerwę by nie spowodować w organizmie kumulacji witamin w niej znajdujących się. Lucerna znajdująca się w preparatach nie lubi światła, wilgoci oraz zmian temperatury. Szczególnie ostrożne w zażywaniu lucerny powinny być osoby przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi oraz kobiety w ciąży.

Źródło: ior.poznan.pl/wikimedia

swiatrolnika.info 2023