PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Łatwiejsza uprawa maku i konopi włóknistych. Nowe przepisy wchodzą w życie

Łatwiejsza uprawa maku i konopi włóknistych. Nowe przepisy wchodzą w życie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-06 08:45:00
nowe przepisy

Plantatorzy konopi włóknistych oraz maku mają powody do zadowolenia, ponieważ z dniem 7 maja wchodzą w życie nowe przepisy ułatwiające uprawę tych roślin.

Mianowicie 7 kwietnia będą obowiązywać nowe przepisy dot. uprawy i skupu maku oraz konopi włóknistych. Zgodnie z nimi wystarczy wniosek do KOWR, by uprawiać te rośliny. Ponadto zostanie zniesiona coroczna rejonizacja upraw oraz coroczne zezwolenia na uprawę maku i konopi.

Koniec z corocznymi pozwoleniami na uprawę konopi

Resort rolnictwa informował, że wprowadzane przepisy m.in. przeniosą obowiązek monitorowania upraw maku i konopi włóknistych z wójtów, burmistrzów, prezydentów miast do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Nowe przepisy wprowadzą też rejestr podmiotów, które uprawiają lub skupują mak, lub konopie włókniste, który będzie prowadzony przez dyrektorów oddziałów terenowych KOWR. Producenci maku lub konopi włóknistych i podmiotów skupujących mają też znacznie szybciej być wpisywani do odpowiednich rejestrów, zamiast oczekiwać na zezwolenie na uprawę.

Przepisy zakładają też zniesienie obowiązku uzyskiwania corocznego zezwolenia na uprawę, a także corocznej rejonizacji uprawy maku i konopi włóknistych w drodze uchwał sejmików województw.

nowe przepisy

Nowe przepisy pozwolą poluzować restrykcyjne prawo

Rozwiązania, jakie zaczną obowiązywać od soboty, rozszerzą też listę potrzeb i celów, na jakie mogą być uprawiane konopie włókniste. Uprawa będzie mogła być prowadzona na potrzeby włókiennicze, chemiczne, celulozowo-papiernicze, kosmetyczne, farmaceutyczne, energetyczne, nasiennictwa i naukowo-badawcze, w celu hodowli odmian konopi włóknistych, rekultywacji i remediacji gruntów, na cele spożywcze, weterynaryjne, paszowe, pszczelarskie, nawozowe i izolacyjne, na potrzeby produkcji materiałów kompozytowych, materiałów budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin. Ponadto w określonych przypadkach, wprowadza się możliwość uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych na potrzeby własne.

Nowe przepisy zobligują też KOWR do przeprowadzania kontroli producentów maku lub konopi włóknistych i podmiotów skupujących mak, lub konopie włókniste. Zmieni się też definicja konopi włóknistych przez podniesienie dopuszczalnej zawartości THC i THCA do 0,3 proc. w przeliczeniu na suchą masę. 

Czytaj także: Sachajko: Nowe przepisy o konopiach siewnych wprowadzą wiele ułatwień

źródła:PAP/fot.pexels


Autor: Sebastian Wroniewski

Mady – gleby, które tworzą się wzdłuż dolin rzecznych


Autor: Sebastian Wroniewski

Czosnek niedźwiedzi oraz jego wyjątkowe właściwości prozdrowotne


Autor: Sebastian Wroniewski

Zgnilizna twardzikowa – prawidłowe zwalczanie zagrożenia, którego nie widać


BULT SMOGOWICZE