PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Jak jest termin siewu gryki? Poznaj najważniejsze zasady

Jak jest termin siewu gryki? Poznaj najważniejsze zasady

Autor: Monika Faber 2022-05-22 10:00:00
termin siewu gryki

Prawidłowy termin siewu gryki przypada na połowę maja, pomiędzy pierwszą, a drugą dekadą miesiąca. Im później, tym plony będą gorsze.

Gryka pochodzi z Azji Środkowej, należy do grupy zbóż rodziny rdestowatych w klasie dwulistnej. Ma wyjątkowo krótki czas wegetacji wynoszący między 70, a 90 dni. Zapiski historyczne wskazują, że przybyła do Europy razem z najazdami Mongołów. W Polsce jest powszechnie uprawiana od ponad kilkuset lat.

Charakterystyka uprawy gryki

Jest to roślina o stosunkowo małych wymaganiach glebowych i dużej zdolności przyswajania składników pokarmowych z trudno dostępnych form. Jest bardzo wrażliwy na mróz, suszę i drastyczne zmiany temperatury. Czynniki te poważnie ograniczają jej wzrost i rozwój, dlatego uważana jest za roślinę zawodną.

Najlepiej sprawdza się na glebach należących do bardzo dobrych kompleksów pszennych, ale można ją uprawiać w kompleksach żytnich na przemian z żytem i łubinem. Jednak dobre zbiory są możliwe nawet na glebach piaszczystych, pod warunkiem zapewnienia roślinom odpowiedniej wody. Z taką wiedzą można przejść do zagadnienia jakim jest termin siewy gryki.

termin siewu gryki

Termin siewu gryki jest ważny

Prawidłowy termin siewu gryki to najczęściej połowa maja bądź, jak kto woli, okres pomiędzy pierwszą, a drugą dekadą miesiąca. Opóźnienie tego terminu może zmniejszyć plon ziarna. Gęstość sadzenia wynosi 2,5–3,5 mln na 1 ha, a ilość wysiewu to 60-125 kg orzeszków/ha. Sianie odbywa się w rzędach oddalonych od siebie o około 40 centymetrów. Dzięki takiemu procesowi możliwe jest tworzenie się pędów kwiatów. Głębokość siewu powinna wynosić 2-3 cm, a w warunkach bardziej suchych nawet do 6 cm.

Podczas siewu gryki, zwłaszcza przy wysiewie niewykwalifikowanych nasion z plantacji handlowych, często występuje chwast zwany tatarka. Jest to roślina bardzo podobna do gryki, ale nie ma wartości rolniczej.

Czytaj również: Gryka zwana hreczką, czyli wartościowa roślina zbożowa

kalendarzrolnikow.pl /fot.pixabay


Susza we Włoszech rekordowa. Gubernator Lombardii: „Tak źle nie było nigdy”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:13:00

Miskant – trudna, choć najbardziej wydajna trawa energetyczna

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 20:00:00

Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 13:00:00

BULT SMOGOWICZE