O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-05-2021

Autor: Tomasz Racki

Choroby ziemniaka – jakie objawy daje zaraza ziemniaka?

Choroby ziemniaka

Choroby ziemniaka mogą zniweczyć najbardziej nawet staranne prace plantatorów. Jedną z najpopularniejszych i zarazem najgroźniejszych chorób występujących na polskich polach jest zaraza ziemniaka. Co ciekawe schorzenie nie dotyka tylko ziemniaków, ale także pomidorów roślin z rodziny psiankowatych.

Choroby ziemniaka – starty przy wystąpieniu zarazy ziemniaków?

Na same tylko fungicydy mające za zadanie zwalczać zarazę ziemniaka rolnicy wydają rocznie nawet miliard dolarów. To jednak nic w porównaniu ze stratami jakie niesie ze sobą wystąpienie tej choroby ziemniaka. Światowe rolnictwo traci tu rocznie nawet około siedmiu miliardów dolarów. Trudno się dziwić, skoro w polskich warunkach porażenie zarazą prowadzi do utraty nawet ¼ plonu. Na świecie, ze względu na bardziej liberalne podejście do kwestii stosowania środków ochrony roślin, na utratę narażone jest – przy wystąpieniu choroby – około 10 procent plonu.choroby ziemniaka zaraz ziemniakow

Fakt ogromnego zagrożenia, które niesie ze sobą zaraza ziemniaków potwierdza sytuacja z połowy XIX wieku, kiedy jej wystąpienie doprowadziło do fali głodu w Irlandii. Jej efektem było podjęcie decyzji o emigracji przez nawet 2 miliony Irlandczyków, z których część zmarła z głodu.

Choroby ziemniaka – jak działa zaraza ziemniaków?

Porażanie skutkuje uszkodzeniem zarówno bulw jak i części naziemnych rośliny. Choroba niszczy uprawy zarówno w okresie wegetacji jak i już po zbiorach. Przez zarodniki, które wytwarza zaraz ziemniaków, przechowywane bulwy psują się, co sprawia, że nawet już zebrany plon ulega zniwelowaniu. Problem stanowi także fakt, że zarodniki choroby przenoszone są przez wiatr.

Czytaj także: Nowoczesna fasola – naukowcy opracowują uprawy odporne na suszę

Choroby ziemniaków – objawy zarazy ziemniaków

Pojawienie się na liściach najpierw żółtawych, a później brunatnych plam powinno być dla rolnika pierwszym sygnałem alarmowym. Z czasem plamy mogą znacznie się powiększać. Gdy rośliny odczują wilgotną pogodę, gdy rolnik odwróci liść, zauważy zapewne biały nalot, za powstanie którego odpowiedzialne są sporangiofory. Z czasem nalot i plamy przechodzą na łodygi.

Pomocne mogą okazać się tu nieco mniej wilgotne warunki pogodowe, które mogą przyczynić się do częściowego zahamowania tej choroby ziemniaka.
Jeśli idzie o bulwy, tu objawy występują nieco później – często dopiero w okresie zbiorów. Są to ciemnoszare plamy i liczne wgłębienia, pod którymi zbiera się gnijący brunatny miąższ, który – początkowo twardy – szybko mięknie.

fot. wikimedia

 

 

swiatrolnika.info 2023