O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Choroby wirusowe buraka zagrażające Twojej plantacji

Choroby wirusowe buraka

Choroby wirusowe buraka i walka z nimi to jeden z czynników, które powodują zdrową wegetację i czynią wysokie plony tego warzywa.

Burak cukrowy od samego początku jest narażony na wiele czynników chorobotwórczych, w tym różne organizmy. Najczęściej na roślinach rozwijają się takie patogeny jak: grzyby, wirusy, bakterie i nicienie, które powodują poważne szkody w uprawie i plonowaniu buraka.

Wirusy buraka cukrowego

Przede wszystkim konieczne jest stworzenie sprzyjających warunków do kiełkowania, wzrostu i rozwoju roślin, ponieważ zdrowe rośliny są łatwo odporne na szkodniki i choroby. Utrzymanie dobrej struktury ziemi, zapobieganie by nie tworzyła się skorupa na glebe jest ważnym czynnikiem wpływającym na wygląd. Każda działalność, która przyspiesza kiełkowanie i rozwój salda sadzonek jest korzystny dla zdrowia roślin.

Podstawowymi czynnikami wpływającymi na zdrowie roślin są dobór odpowiednich stanowisk, odpowiednie techniki rolnicze, nawożenie i dobór odmian. Ważną rolę odgrywa dobry płodozmian. Wszelkie uproszczenia płodozmianu i technologii płodozmianu zwiększają ryzyko niektórych chorób i szkodników. Przygotowanie gleby i zrównoważone nawożenie oparte na wynikach analizy chemicznej gleby są ważnymi czynnikami wpływającymi na zdrowie roślin.

Choroby wirusowe buraka to m.in mozaika wirusowa, żółtaczki, rizomania. Ta pierwsza i żółtaczka występują rzadko i mają bardzo małe znaczenie gospodarcze. Jest to efektem skutecznego zwalczania mszyc w pierwszych okresach wzrostu, które są głównym przenosicielem wirusów .Środki owadobójcze zastosowane podczas otoczkowania roślin skutecznie niszczą mszyce na plantacjach buraka.

Choroby wirusowe buraka – rizomnia

Choroby wirusowe buraka to również rizomnia, która jest przenoszona jest przez pierwotniaka glebowego. Objawami tej choroby są:

  • Słaby wzrost rośliny
  • Widocznie objawy niedożywienia
  • Pożółknięcie wiązek przewodzących liści
  • Pomarszczenie blaszki pomiędzy nimi

Objawy te dotyczą głównie liści nazywanych sercowymi i i obserwowane są od końca lipca do końca wegetacji. Na korzeniu występuje duża ilość korzonków bocznych tworzą tzw. brodę podobną do wywołanej przez mątwika buraczanego. W początkowym stadium choroby można zaobserwować dużą ilość mały korzeni bocznych, które tworzą brodę podobną do wywołanej przez mątwika buraczanego. Sam korzeń jest twardy i nie ma charakterystycznej dla buraka cukrowego kruchości. Jedyną metodą walki z rizomanią jest uprawa odmian odpornych i tolerancyjnych na wirusa BNYVV.

Czytaj również: Zalecenia gospodarskie na marzec – przygotowanie gospodarstwa

Cdr.gov.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023