O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zalecenia gospodarskie na marzec – przygotowanie gospodarstwa

Zalecenia gospodarskie

Zalecenia gospodarskie na marzec, miesiąc, w czasie którym następuje kalendarzowa wiosna. To czas pierwszych siewów i budzenia się przyrody.

Siejący, który wysiewa w marcu zboże powinien przed rozpoczęciem zasiewu rozrzucał cztery garście ziarna w cztery strony świata: na chwałę Bogu, na daninę skrzatom, na ofiarę ziemi, wodzie, powietrzu i wszystkim zaludniającym ziemię istotom. Potem żegnał się i zaczynał pracę.

Prace polowe w marcu

Trzeci miesiąc w roku to również prace polowe. Gdy gleba przeschnie można wykonać uprawki i nawożenie, mające na celu przygotowanie stanowisk pod siewy roślin jarych. Jeśli tyko da się wyjechać w pole, należy przystąpić do przygotowania gleby pod zasiew (włókowanie, bronowanie). Jeśli na polach są zastoiska wody, staramy się ją spuścić. Jeśli warunki na to pozwalają, możemy rozpocząć wywóz obornika i gnojowicy.

Zalecenia gospodarskie na marzec to również siew roślin strączkowych w drugiej połowie miesiąca. Oczywiście przed siewem należy wykonać zaprawę. Rośliny strączkowe są bardzo wrażliwe na zachwaszczenie, stąd też niezbędne jest wykonanie oprysków chwastobójczych bezpośrednio po siewie, a przed wschodami roślin. Rolnikom ekologicznym pozostaje tylko walka mechaniczna poprzez bronowanie (pomijając fazę wschodów ze względu na uszkodzenie roślin).

Warto również wykonać bronowanie ozimin bronami w celu przewietrzenia wierzchniej warstwy gleby oraz niedopuszczenia do zagniwania obumarłych liści i całych roślin. Pamiętać jednak należy, że ani przed, ani po bronowaniu nie należy wykonywać oprysków (minimum 5-7 dni). Bronowania nie wykonywać również, gdy występują przymrozki.

Warto wykonać parę działań w marcu:

  • Jeśli nie widać uszkodzeń po mrozach należy rośliny zasilić azotem i wykonać bronowanie
  • Jeśli mróz uszkodził rośliny należy wszystko dokładnie sprawdzić

Należy policzyć rośliny żywe w kilku miejscach pola, które możemy wybrać losowo. Jeśli na plantacji pozostało mniej niż 150 żywych roślin na 1 m2, plantacja może być zaorana. Jeśli na plantacji mamy ponad 150 żywych roślin i do tego równomiernie rozmieszczonych należy niezwłocznie dokonać zwiększonego o 10-15% nawożenia azotem oraz bronowania w celu usunięcia martwych, gnijących roślin. Jeśli na naszym polu wystąpiło duże zachwaszczenie, należy bezzwłocznie i dokładnie wysprzątać z nich pole.

Prace polowe w marcu jeśli posiadamy łąki– należy zlikwidować kretowiska, wałowania i ewentualnie wykonać nawożenie.

Prace polowe w marcu na plantacji ekologicznej i sadach

Gospodarstwo ekologiczne ma pewnie restrykcje jakich należy przestrzegać. Nie wolno stosować zaprawianych nasion zaprawami chemicznymi, a możemy wapnem hydratyzowanym (proszkowym) w ilości 2 kg/100 kg nasion. Nawozy naturalne takie jak kompost czy obornik powinno się stosować dopiero jesienią, jednakże warzywa takie jak ziemniaki, kapustne, ogórki, pomidory, możemy również wiosną w dawce ok. 20-30 t/ha, mieszając z glebą na głębokości 5-10 cm.

W marcu należy przeprowadzić prace w sadzie, jeśli hodujemy jabłonie, grusze, czy też śliwy. Trzeba przeprowadzić cięcia formujące i prześwietlanie. Latem obcinamy takie rośliny jak czereśnie, wiśnie, morele i brzoskwinie – bezpośrednio po zbiorach. Drzewa pestkowe, które nie były cięte latem, a mają zagęszczone korony należy prześwietlić wiosną. Po wykonanym cięciu wszystkie rany smaruje się maścią Funaben 4, gęstą białą farbą emulsyjną z dodatkiem. Smarowanie ran zapobiega infekcji przez grzyby porażające korę i drewno.

Jeśli mamy drzewa zasadzone jesienią, je również należy przyciąć w drugiej połowie marca. Cięcie ma na celu lepsze przyjęcie i uformowanie prawidłowego wyglądu korony drzewa. Pod koniec marca można sadzić drzewa i krzewy owocowe, które należy natychmiast przycinać. Zajmujemy się również hodowlą podkładek na pędy domowe lub specjalnie zakupione.

Krzewy jagodowe również należy przyciąć, a samą glebę wyściółkować wokół. Wysiewa się nawozy mineralne, najlepiej wieloskładnikowe.

Prace w warzywniaku

Kiedy nie ma przymrozków i gleba w ogrodzie nie jest zamarznięta, oraz gdy wyschnie, oraz złapie nieco wyższej temperatury, można przystąpić do siewu oraz sadzenia warzyw mało wrażliwych na chłody po wzejściu: czosnek, cebula z dymki, szpinak, wczesne odmiany marchwi i rzodkiewki, pietruszka, bób, groch, chrzan, koper. Nasion nie należy siać zbyt głęboko, zbyt gęsto i w miejscach zacienionych.

Nowe rozsady i wczesne siewki trzeba przykryć włókniną lub folią. Płaskie przykrycie zagonów jest bardzo proste, a przynosi wiele pożytku: wczesne przyjmowanie się rozsad, przyspieszone i wyrównane wschody roślin, ochrona przed szkodnikami, takimi jak: pchełki, śmietki, ptaki, oraz przyspieszenie zbiorów. Marzec to okres wysiewów i pielęgnacji rozsad w pomieszczeniach – warzyw kapustnych, porów, selerów, cebuli, sałaty. W drugiej połowie marca rozpoczynamy przygotowanie rozsady pomidorów i papryki, które są roślinami ciepłolubnymi. Dobrze jest zaplanować, ile roślin chcemy wysadzić i nie wysiewać nadmiernej ilości nasion.

Czytaj również:Nawożenie dolistne kukurydzy – sposób na uzupełnienie składników pokarmowych

Wir.org.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023