Podczas targów GreenTech 2022 przedstawiono nowość na rynku, jaką jest robot do zbioru truskawek.
Na tegorocznych targach GreenTech 2022 skupiono się na rozwiązywaniu problemów w sektorze ogrodniczym. Przedstawiono m.in. robot zbierający truskawki Berry. Był on jedną z 31 światowych nowości zaprezentowanych podczas międzynarodowych targów branży ogrodniczej GreenTech, które odbyły się w RAI Amsterdam.
Targi GreenTech poświęcone są rozwiązaniu globalnego problemu żywnościowego. Ponad 12 500 profesjonalnych zwiedzających z branży ogrodniczej ze 115 krajów zostało przedstawionych 500 firmom prezentującym swoje wpisy. Podczas tegorocznych targów w RAI Amsterdam zaprezentowano robot do zbioru truskawek Berry. Był on jedną z 31 nowości, które pojawiły się na tym wydarzeniu.
Innowacje obejmują również inteligentne rozwiązania zmniejszające zużycie energii w ogrodnictwie. Wraz z pierwszymi niedoborami siły roboczej jest to jedno z głównych wyzwań stojących przed tym sektorem. Robot kompletacyjny niemieckiej firmy Organifarms otrzymał nagrodę GreenTech Concept Award za najbardziej obiecujący nowy koncept podczas otwarcia targów
Badanie przeprowadzone przez Holenderską Organizację Rolniczo-Ogrodniczą wykazało, że 84% pracodawców spodziewa się braku siły roboczej w przyszłym sezonie. Strukturalnie potrzebnych jest 56 000 pracowników, w godzinach szczytu nawet 114 000 w sierpniu i wrześniu, według danych holenderskiego ogrodnictwa.
Robot do zbioru truskawek to jedna z innowacji, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu braku siły roboczej. Ostateczna wersja robota została po raz pierwszy pokazana publicznie podczas GreenTech.
Już teraz maszynami zastępowany jest brak siły roboczej w winiarstwie. Kaan Kurtural, profesor uprawy winorośli i enologii oraz specjalista ds. rozszerzenia na UC Davis zaprojektował „bezdotykową” eksperymentalną winnicę na stacji UC Davis Oakville, aby pomóc hodowcom zrozumieć, w jaki sposób maszyny mogą pomóc im poradzić sobie z brakiem siły roboczej. Chociaż urządzenia zmniejszają zapotrzebowanie na sezonową pracę ręczną, nie eliminują jej. Stopień redukcji siły roboczej zależy od regionu uprawy, rodzaju winorośli i liczby praktyk mechanizowanych przez hodowców.
Czytaj też: Truskawki – lecytyna pomoże skutecznie chronić plantacje
fruchtportal.de/fot.pixabay.com