PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Technika / Technologie rolnicze / Światowa nowość na rynku: Robot do zbioru truskawek

Światowa nowość na rynku: Robot do zbioru truskawek

Autor: Świat Rolnika 2022-07-03 18:00:00
robot do zbioru truskawek

Podczas targów GreenTech 2022 przedstawiono nowość na rynku, jaką jest robot do zbioru truskawek. 

Na tegorocznych targach GreenTech 2022 skupiono się na rozwiązywaniu problemów w sektorze ogrodniczym. Przedstawiono m.in. robot zbierający truskawki Berry. Był on jedną z 31 światowych nowości zaprezentowanych podczas międzynarodowych targów branży ogrodniczej GreenTech, które odbyły się w RAI Amsterdam.

Robot do zbioru truskawek Berry

Targi GreenTech poświęcone są rozwiązaniu globalnego problemu żywnościowego. Ponad 12 500 profesjonalnych zwiedzających z branży ogrodniczej ze 115 krajów zostało przedstawionych 500 firmom prezentującym swoje wpisy. Podczas tegorocznych targów w RAI Amsterdam zaprezentowano robot do zbioru truskawek Berry. Był on jedną z 31 nowości, które pojawiły się na tym wydarzeniu. 

Innowacje obejmują również inteligentne rozwiązania zmniejszające zużycie energii w ogrodnictwie. Wraz z pierwszymi niedoborami siły roboczej jest to jedno z głównych wyzwań stojących przed tym sektorem. Robot kompletacyjny niemieckiej firmy Organifarms otrzymał nagrodę GreenTech Concept Award za najbardziej obiecujący nowy koncept podczas otwarcia targów

robot do zbioru truskawek innowacja

Problemy na rynku ogrodniczym

Badanie przeprowadzone przez Holenderską Organizację Rolniczo-Ogrodniczą wykazało, że 84% pracodawców spodziewa się braku siły roboczej w przyszłym sezonie. Strukturalnie potrzebnych jest 56 000 pracowników, w godzinach szczytu nawet 114 000 w sierpniu i wrześniu, według danych holenderskiego ogrodnictwa.

Robot do zbioru truskawek to jedna z innowacji, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu braku siły roboczej. Ostateczna wersja robota została po raz pierwszy pokazana publicznie podczas GreenTech.

Już teraz maszynami zastępowany jest brak siły roboczej w winiarstwie. Kaan Kurtural, profesor uprawy winorośli i enologii oraz specjalista ds. rozszerzenia na UC Davis zaprojektował „bezdotykową” eksperymentalną winnicę na stacji UC Davis Oakville, aby pomóc hodowcom zrozumieć, w jaki sposób maszyny mogą pomóc im poradzić sobie z brakiem siły roboczej. Chociaż urządzenia zmniejszają zapotrzebowanie na sezonową pracę ręczną, nie eliminują jej. Stopień redukcji siły roboczej zależy od regionu uprawy, rodzaju winorośli i liczby praktyk mechanizowanych przez hodowców.

Czytaj też: Truskawki – lecytyna pomoże skutecznie chronić plantacje

fruchtportal.de/fot.pixabay.com