PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Natura od kuchni – rusza konkurs promujący żywność z polskich lasów

Natura od kuchni – rusza konkurs promujący żywność z polskich lasów

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-26 16:00:00

Wystartował ogólnopolski konkurs zorganizowany przez Lasy Państwowe „Natura od kuchni”. Jest on skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich. 

Podczas konferencji promującej konkurs Lasów państwowych głos zabrali m.in: wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica. Granty w wysokości do 5 tys. zł trafią do organizacji, które przygotują najciekawsze propozycje wypromowania zdrowej żywności z polskich lasów. 

Natura od kuchni – konkurs skierowany do KGW

Najlepsze produkty to takie, które daje nam natura. Próżno szukać cenniejszego ich źródła niż las. Naturalne produkty pochodzenia leśnego, zarówno te roślinne – owoce czy zioła, jak i zwierzęce – mięsa z dzika, jelenia czy sarny, to najlepszej jakości kategoria żywności spod znaku „bio”. Uzyskiwana bez nawożenia, środków ochrony roślin i sztucznych pasz, w najwyższym standardzie dobrostanu.

Podczas konferencji promującej konkurs wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślił sukces, jakim jest rozwój Kół Gospodyń Wiejskich w ostatnich latach.

“Pomysł, aby wspierać Koła Gospodyń Wiejskich w swej działalności, został zrealizowany kilka lat temu i znakomicie się rozwija. Jest już w tej chwili ponad 11 tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich i jest to ogromna rzesza ludzi. Myślę, że to budowanie wspólnoty na obszarach wiejskich poprzez KGW święci triumfy” – powiedział Henryk Kowalczyk. 

Minister rolnictwa ocenił jednocześnie, że inicjatywa Lasów Państwowych zorganizowania konkursu dla tych organizacji jest dobrym pomysłem.

“Ministerstwo Rolnictwa wspiera Koła Gospodyń Wiejskich w sposób systemowy, wpłacając do ich funkcjonowania poprzez wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale bardzo się cieszymy też ze wsparcia innych instytucji. Z tego miejsca bardzo dziękuję Lasom Państwowym, za to, że wspierają Koła Gospodyń Wiejskich. Pomysł na konkurs “Natura od kuchni” pojawił się w Lasach Państwowych po to, aby KGW również je promowały, a dodatkowo naturalną żywność, która się w nich znajduje, a przy okazji jest to znakomity surowiec” – wyjaśnił Kowalczyk. 

Zwrócił on również uwagę, że współpraca między różnymi instytucjami układa się obecnie znakomicie, a Koła Gospodyń wiejskich posiadają wielu przyjaciół.

“Cieszę się, że ta współpraca pomiędzy ministerstwem rolnictwa – które w sposób ustawowy odpowiada za funkcjonowanie Kół Gospodyń Wiejskich – a ministerstwem klimatu i środowiska oraz dyrekcją generalną Lasów Państwowych układa się tak znakomicie. Cieszę się również z tego, że Koła Gospodyń Wiejskich mają tak wielu przyjaciół. Życzę, aby te środki, które Koła Gospodyń Wiejskich pozyskają w tym konkursie, przekładały się po pierwsze na dobre funkcjonowanie Kół, promocję żywności naturalnej, ale też na promocję Lasów Państwowych” – podkreślił wicepremier. 

Koła Gospodyń Wiejskich mogą zdobyć granty do 5 tys. zł.

Leśnie produkty wciąż pozostają dla wielu mało znane, a dania z dziczyzny to już dla niektórych wręcz wiedza tajemna. Konkurs „Natura od kuchni” ma to zmienić. Z pomocą Kół Gospodyń Wiejskich Lasy Państwowe chcą upowszechnić wiedzę o żywności pochodzenia leśnego.

“Kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich to liderki w swoich lokalnych społecznościach. Dynamiczne i poszukujące, odmieniają wizerunek współczesnej wsi. Wierzę, że dzięki ich wsparciu zdołamy upowszechnić wiedzę o leśnych kulinariach, a zarazem o przyrodzie lasów i zrównoważonej gospodarce leśnej” – wyjaśnił Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych. 

“Konkurs będzie premiować kreatywne pomysły, tak aby dotrzeć z promocją zdrowego leśnego odżywiania do jak najszerszego grona Polaków” – dodał.

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka poinformował, że program "Natura od kuchni" ruszył 26 kwietnia. Zaznaczył, że do kół, które zaproponują najciekawsze danie kulinarne lub wydarzenie związane z promocją takich produktów, trafią granty w wysokości do 5 tys. zł.

Siarka mówił, że polskie lasy są "wyjątkowe" pod względem przyrodniczym, ale również od strony zasobów – runa leśnego czy dziczyzny.

"Atutem naszego kraju są piękne lasy i wspaniałe bogactwo form korzystania z ich darów. Program Lasów Państwowych łączy tradycję z nowoczesnością – promocję lasów, zdrowego trybu życia i naturalnych produktów pochodzenia leśnego" – wyjaśnił wiceminister.

Czytaj też: Koła Gospodyń Wiejskich ze wsparciem do 7 tysięcy złotych


Autor: Michał Rybka

Przedterminowe wybory u progu największej rewolucji strukturalnej w dziejach PiS


Autor: Oliver Pochwat

Dobromir Sośnierz: Nie chcemy przekupywać wyborców ich pieniędzmi


Autor: Sebastian Wroniewski

Polski producent surówek objęty sankcjami przez pomyłkę. Kowalczyk już działa


BULT SMOGOWICZE