Światrolnika.tv
17-12-2021
Europejscy rolnicy jednoczą się pod szyldem #EUnitedAgri
Na granicach państw UE miała miejsce symboliczna akcja, podczas której rolnicy wręczali sobie państwowe flagi. Inicjatywę zorganizowała platforma #EUnitedAgri.
#EUnitedAgri to oddolna inicjatywa rolników, którzy nie zgadzają się na wprowadzenie do europejskiego porządku prawnego założeń strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Inicjatorem projektu jest Instytutu Gospodarki Rolnej i jego prezes Szczepan Wójcik. Grupa zrzesza dziś rolników z 13 państw Unii Europejskiej. Jest to największy w historii Unii Europejskiej alians środowisk wiejskich. We wtorek 14 grudnia doszło do symbolicznej akcji realizowanej na granicach państw Unii Europejskiej.
#EUnitedAgri, czyli historyczne zjednoczenie
14 grudnia rolnicy z trzynastu krajów Unii Europejskiej spotkali się na granicach międzypaństwowych, by zainicjować kolejne wydarzenie w ramach platformy #EUnitedAgri. Tym razem gospodarze wzajemnie wręczali sobie państwowe flagi, co miało symbolizować zawiązanie sojuszu wobec.
Polska delegacja obecna była na granicy polsko-niemieckiej w miejscowości Buk.
„Jesteśmy w miejscowości Buk, na przejściu granicznym między Polską, a Niemcami. Dzisiaj ma miejsce wydarzenie bez precedensu. Dziś Polska łączy się symbolicznie z niemieckimi rolnikami. Jest to odpowiedź na to, co dzisiaj proponuje pochodzący z Polski komisarz Wojciechowski odnośnie strategii Green Deal. Dochodzi do tego, że rolnicy z UE jednoczą się, aby pokazać, że nie ma i nie będzie w Europie miejsca na pomysły z Komisji Europejskiej” – mówił Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej i pomysłodawca inicjatywy #EUnitedAgri.
,,Polska jest jednym z organizatorów tego wydarzenia. Z Polski wyszedł pomysł stworzenia #EUnitedAgri, czyli międzynarodowej platformy rolników. Dziś Polska łączy się symbolicznie z Niemcami, aby pokazać, że nie damy się i razem będziemy walczyć o europejskie rolnictwo. Polacy, Niemcy, Francuzi, Holendrzy, Duńczycy, łącznie 13 państw chce dziś symbolicznie pokazać jedność w walce o europejskie rolnictwo. Jesteśmy dumni z tego, że iskra wychodzi z Polski. Iskra, która ma pozytywnie podpalić europejskich rolników, by dbali o własne gospodarstwa i firmy, które prowadzą rolniczą działalność gospodarczą” – dodaje.
Rolnicy mają konkretne plany
Rolnicy skupieni wokół inicjatywy #EUnitedAgri planują organizację protestu w Brukseli. Pierwotnie odbyć miał się on w dniach 13-14 grudnia, ale z uwagi na wzmożone zagrożenie pandemiczne i problemy wynikające z krajowych obostrzeń, manifestacja została przełożona na początek przyszłego roku. Jak zapowiadają organizatorzy czas do protestu wykorzystany zostanie na budowanie struktur i poszerzanie działalności #EUnitedAgri.
Gospodarze nie zgadzają się na implementowanie przez Krajowe Plany Strategiczne rozwiązań przyjętych w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
Strategię "Od pola do stołu" i strategię bioróżnorodności Komisja Europejska zaprezentowała w maju 2020 r., nie przedstawiając skutków tych regulacji. Nowa polityka rolna ma być przede wszystkim bardziej zrównoważona. Zakłada się zmniejszenie stosowania pestycydów i nawozów chemicznych, ograniczenie stosowania środków przeciw drobnoustrojom w hodowli, czy przeznaczenie do 2030 r. co najmniej 25 proc. gruntów rolnych na rolnictwo ekologiczne.
Organizacje rolnicze wskazują, że Europejski model produkcji żywności był jednym z największych sukcesów Unii Europejskiej, dlatego jest niezrozumiałe wprowadzanie ograniczeń "w chwili, kiedy nasi partnerzy handlowi są gotowi do tego, aby rozmawiać o wypełnianiu luk produkcyjnych, które pozostawia Europa". Ponadto, jeśli produkcja europejska spadnie, to import unijny surowców rolnych oraz elementów składowych znacząco wzrośnie i sprawi, że Europa, aby wyżywić swoich mieszkańców, stanie się zależna od importu – co z kolei będzie źródłem potencjalnych zagrożeń w obszarze polityki i bezpieczeństwa żywnościowego europejskich konsumentów.
Czytaj także: Szczepan Wójcik: Dziś Polska łączy się symbolicznie z niemieckimi rolnikami