O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Krajowa Rada Izb Rolniczych: Wapnowanie gleb bez limitu

Wapnowanie

Krajowa Rada Izb Rolniczych poinformowała, że wapnowanie gleb będzie możliwe bez limitu. Miały na to wpływ liczne wystąpienia samorządów rolniczych.

Samorządy rolnicze od dłuższego czasu pisały do MRiRW w sprawie zniesienia limitu powierzchni gospodarstw, które mogą otrzymać dofinansowanie do wapnowania z Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb. 20 maja 2022 roku KRiR otrzymał odpowiedź od Ministerstwa Rolnictwa w tej sprawie.

Co dalej z wapnowaniem gleby?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało pewne modyfikacje związane z działaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

„Modyfikacja Programu przewiduje możliwość dopuszczenia do udziału w programie posiadaczy użytków rolnych o powierzchni powyżej 75 ha, przy założeniu, że dla tej grupy beneficjentów możliwe będzie dofinansowanie zakupu wapna nawozowego lub środka wapnującego niezbędnego do wysiewu na powierzchni nieprzekraczającej 75 ha użytków rolnych o pH ≤ 5,5 w ciągu jednego roku kalendarzowego” – czytamy w uzasadnieniu.

Wapnowanie gleby w gospodarstwach o powierzchni powyżej 75 ha będzie możliwe, a wysokość dofinansowania będzie wynosić 100 zł/tony czystego składnika odkwaszającego.

Wapnowanie

Wapnowanie i dopłaty bezpośrednie

Wapnowanie gleb to niejedyne dofinasowanie o jakie mogą się starać rolnicy. 1 mln 70 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie wpłynęło już do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – poinformował rzecznik ARiMR Paweł Wojcieszak.

Wnioski do ARiMR można składać do końca maja. Początkowo termin na złożenie wniosku wyznaczony był do 16 maja, jednak minister rolnictwa wydłużył go do 31 maja, ze względu na postulaty rolników. W związku z wydłużeniem terminu, zmiany do wniosków o dopłaty bezpośrednie także można składać dłużej – do 15 czerwca 2022 r.

Do 24 maja br. do ARiMR wpłynęło 1 mln 70 tys. wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok, tj. 84 proc. tego co w ubiegłym roku – poinformował rzecznik. W ubiegłym roku o dopłaty ubiegało się ok. 1,3 mln rolników. Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej.

Początkowo termin na złożenie wniosku wyznaczony był do 16 maja; minister rolnictwa wydłużył go do 31 maja ze względu na postulaty rolników, którzy zwracali uwagę na opóźniającą się wiosnę i trudności w przeprowadzeniu prac polowych. Kolejnym argumentem były tzw. wnioski nawozowe, które trzeba dostarczyć po złożeniu wniosku o dopłatę bezpośrednią, ale nie później niż do końca maja.

Czytaj również: ARiMR: Pomoc dla producentów jabłek wykorzystana już w ponad 40%

KRIR/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023