PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / ARiMR: Wsparcie inwestycji zapobiegających zniszczeniu produkcji rolnej

ARiMR: Wsparcie inwestycji zapobiegających zniszczeniu produkcji rolnej

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 10:30:00
ARiMR

ARiMR poinformował, że od 7 lipca 2022 r. będzie przyjmować wnioski o wsparcie Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej.

Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020. Wprowadzone w tym naborze zmiany dotyczą wyłącznie spółek wodnych lub ich związków. Ze wsparcia będą mogły skorzystać dwie grupy. Pierwszą z nich są rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą co najmniej 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 Zachowanie lokalnych ras świń, i chcą przeprowadzić inwestycje chroniące gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń, czyli ASF

Kolejne wsparcie finansowe

Druga grupa to spółki wodne lub ich związki, w których większość członków stanowią rolnicy, lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów rolnych objętych działalnością tej spółki jest w posiadaniu rolników.

Według ARiMR, pomoc wypłacana jest formie refundacji do 80% proc. kosztów poniesionych na konkretne inwestycje. Natomiast wysokość wpłaconego wsparcia zależy od tego, kto się o nie ubiega. Jeżeli jest to rolnik, który chce chronić swoje gospodarstwo przed ASF, to maksymalne dofinansowanie wynosi 100 tys. zł. W przypadku gdy o pomoc ubiega się spółka wodna lub związek spółek wodnych, wsparcie może sięgnąć nawet 1 mln zł.

ARiMR

ARiMR ogłasza kolejny nabór

Wprowadzone w tym naborze zmiany dotyczą spółek wodnych lub ich związków. Które będą mogły ubiegać się albo o zaliczkę (jak było wcześniej), albo o wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowalnych. Oprócz tego mogą się starać o zwrot podatku VAT, a w szerokim katalogu inwestycji objętych dofinansowaniem znalazły się jednostkowe stawki pomocy.

Wnioski można będzie dostarczyć do oddziałów regionalnych lub biur powiatowych ARiMR od 7 lipca do 2 września 2022 r.  osobiście lub przez upoważnioną osobę, przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej, bądź w formie dokumentu elektronicznego na skrzynkę podawczą ePUAP.

Czytaj również: Saksonia wyda ponad 23 mln euro na walkę z ASF

GOV/fot.pixabay