O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Aktualna sytuacja epidemiologiczna ASF na terenie Wielkopolski

ASF

Okres wiosenno-letni to czas sprzyjający rozwojowi epidemii ASF. Niestety w obecnym roku problem ten dotyka głównie rejonu Wielkopolski. 

W ostatnim okresie pojawiły się kolejne przypadki i ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie Wielkopolski. Póki co, występowanie choroby jest ograniczone terytorialnie. Wielkopolska Izba Rolnicza zaapelowała do rolników, właścicieli gospodarstw utrzymujących świnie w obszarach o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Wielkopolska zmaga się z epidemią ASF

W ostatnim okresie na terenie Wielkopolski pojawiły się kolejne przypadki i ogniska ASF. Póki co, występowanie choroby jest ograniczone terytorialnie. Na podstawie informacji zebranych przez biura powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej odnotowano:

– 3 przypadki u dzików na powiecie gostyńskim
– 29 przypadków u dzików i 1 ognisko w chlewni na powiecie leszczyński
– 1 ognisko na powiecie kościańskim
– 1 przypadek u dzików na powiecie poznańskim
– 19 przypadków u dzików na powiecie szamotulskim

Pojawienie się ognisk i przypadków spowoduje zmianę w granicach stref ochronnych ASF, nakładanych przez Komisję Europejską. Może zdarzyć się, że dotychczasowa strefa niebieska zamieni się w strefę różową. Szczególnie dotyczyć to może obszaru na granicy gmin Stęszew oraz Buk, gdzie pojawił się przypadek wirusa u dzika. W chwili obecnej jest tam strefa niebieska, która może częściowo zamienić się w strefę różową.

W takiej sytuacji, każde gospodarstwo sprzedające tuczniki poza tę strefę będzie musiało mieć zatwierdzony plan bezpieczeństwa biologicznego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Plan ten stanowi jeden z wymogów umożliwiających uzyskanie pozwolenia na przemieszczanie świń i nie wymaga wydawania decyzji administracyjnych.

ASF

WIR zaapelował do hodowców świń

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników, właścicieli gospodarstw utrzymujących świnie w obszarach o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji. Dodatkowo Izba przypomina, że gospodarstwa, które zostaną objęte strefą różową muszą jak najszybsze sporządzić plany bezpieczeństwa biologicznego oraz zatwierdzić je u właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

O granicach nowych stref ASF Izba poinformuje niezwłocznie po ich nałożeniu przez Komisję Europejską.

Czytaj też: Bioasekuracja chlewni ważnym elementem w walce z ASF

wir.org.pl/fot.Pixabay/Flickr

swiatrolnika.info 2023