PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Niepokojące ceny zbóż. Ważny apel do ministra rolnictwa i premiera

Niepokojące ceny zbóż. Ważny apel do ministra rolnictwa i premiera

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-29 21:00:00
ceny zbóż

Ceny zbóż coraz bardziej niepokoją rolników. Widać znaczące różnice w notowaniach między cenami światowymi MATIF, a rynkami wewn.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zwrócił się z apelem do premiera Morawieckiego wicepremiera Kowalczyka w sprawie sytuacji na rynku zbóż. W odpowiedzi na apel resort rolnictwa przedstawił sytuację na rynku zbóż oraz prognozy na zbliżajacy się okres żniwny.

KRIR apeluje w sprawie sytuacji na rynku zbóż

Samorząd rolniczy KRIR zwrócił uwagę na niepokojącą sytuację związaną z różnicami w notowaniach cen zboża pomiędzy cenami światowymi MATIF, a rynkami wewnętrznymi. W Polsce obserwowany był zastój spowodowany brakiem zainteresowania kupców polskim zbożem, gdy na giełdach światowych ceny zboża rosły. Prezes Szumlewicz zaapelował o działanie w tej sprawie do premiera Morawieckiego i wicepremiera Kowalczyka.

Na przełomie maja i czerwca br. ceny zbóż w Polsce i na światowych giełdach były bardzo wysokie – na skutek wybuchu pandemii Covid-19 a następnie wojny na Ukrainie, jednak od kilkunastu dni wykazują one znaczącą tendencję spadkową. Resort rolnictwa podał, że dostaje niepokojące sygnały od rolników, które dotyczą zmian cen zbóż w kontekście zwiększonej podaży ukraińskiej kukurydzy na rynek krajowy, jednak resort uspokaja i informuje, że na bieżąco analizowana jest sytuacja na rynku zbóż.

ceny zbóż czerwiec

Aktualne ceny zbóż

Aktualnie ceny zbóż wyglądają następująco. Ceny skupu pszenicy z nowych zbiorów (27.06. br.) wynoszą 1100-1600, ze starych zbiorów jest to stawka 1400-1690 (24.06. br.). Cena żyta konsupcyjnego z nowych zbiorów to 800-1230, ze starych zbiorów 900-1340. Z kolei cena skupu jęczmienia z nowych zbiorów to 1000-1310, ze starych jest to 1100-1640. 

Wielkopolska Izba Rolnicza wskazuje, że nie jest nowością fakt, że ceny zbóż spadają przed żniwami. WIR radzi, aby przemyśleć strategię sprzedaży i rozważyć wszystkie ryzyka. Nie warto ryzykować całym zbożem – w takiej sytuacji można dużo zyskać ale i też dużo stracić. ksperci oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi doradzają spokój i magazynowanie zbóż czy rzepaku z nowych zbiorów.

Czytaj też: Aktualne ceny zbóż rozchwiane. Rolnicy są niezadowoleni

wir.org.pl/fot.pixabay.com