PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny zboża na giełdach drożeją po rosyjskim ostrzale portu w Odessie

Ceny zboża na giełdach drożeją po rosyjskim ostrzale portu w Odessie

Autor: Świat Rolnika 2022-07-26 16:02:00
zboża

Najważniejsze zboża zdrożały  w poniedziałek po tym, jak w sobotę Rosja wystrzeliła rakiety na port w Odessie. Najeźdźcy uważają, że nie złamali umowy.

Zdaniem Rosjan ostrzał portu jest dozwolony, ponieważ umowa nie obejmuje ataków na infrastrukturę portu niezbożowego. Atak nastąpił prawdopodobnie po zniesieniu przez Zachód części sankcji nałożonych na Rosję w zakresie finansowania, ubezpieczenia i logistyki transportu zboża i nawozów, potencjalnych ukraińskich importerów zboża (są z Rosji), co miało zapobiec dostawom.

Giełda w Paryżu i Chicago reaguje

Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych przyniosło wzrosty na większości ziaren. Kukurydza na rynku w Paryżu z terminem realizacji w listopadzie zanotowała wzrost ceny o 1,41 proc. do poziomu 306,25 euro. Natomiast kukurdza na rynku w Chicago osiągnęła cenę 5,80 USD za baszel, co jest wzrostem o 2,79 proc.

Warto przypomnieć, że na europejskim rynku terminowym ceny pszenicy spadły w piątek o 25 euro do 325,75 euro za tonę. Cena grudniowych kontraktów terminowych spadła o 23 euro do 312,50 euro za tonę. Były to najniższe ceny pszenicy od marca. Ceny zbóż spadły dzięki umowie o wznowieniu eksportu zboża z portów czarnomorskich. Podpisane w piątek porozumienie, w którym pośredniczyły Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja, jest postrzegane jako kluczowe dla ograniczenia gwałtownie rosnących światowych cen żywności i zabezpieczenia globalnych dostaw zbóż spożywczych. Urzędnicy ONZ powiedzieli, że oczekują wejścia w życie porozumienia "w ciągu kilku tygodni".

Zboża

Bezpieczny eksport zboża

Obecnie w ukraińskich portach wciąż stoi ponad 80 statków, wiele z ładunkiem, w tym zbożem, które musi opuścić porty, zanim nowe statki będą mogły przybyć i zostać załadowane. Blokada ukraińskich portów przez Rosję spowodowała, że wiele milionów ton zboża ze starych zbiorów nadal znajduje się w ukraińskich silosach, a eksport praktycznie stoi w miejscu.

Wysokie premie za ryzyko prawdopodobnie spowodują, że eksport ziarna będzie droższy. Duża część zboża transportowanego na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie była objęta ubezpieczeniem morskim od początku wojny. Firmy eksportowe i armatorzy potrzebują zabezpieczenia finansowego, aby realizować ryzykowny eksport z zaminowanych portów i wód.

Czytaj również: Kowalczyk: obawiam się niekontrolowanych wzrostów cen zbóż i nawozów

E-wgt.pl /fot.pixabay