PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny zbóż znów rosną. Wszystko przez rosyjski ostrzał Odessy

Ceny zbóż znów rosną. Wszystko przez rosyjski ostrzał Odessy

Autor: Świat Rolnika 2022-07-26 15:30:00
ceny zbóż

Dzień po zawarciu porozumienia o eksporcie zboża z czarnomorskich portów, rosyjskie rakiety uderzyły w port w Odessie. Od tego czasu ceny zbóż znów zaczęły rosnąć.

Ceny spadły się w piątek. Powodem była umowa o wznowieniu eksportu zboża z portów czarnomorskich. Jednak rosyjskie rakiety wystrzelone w kierunku ukraińskiego portu nad Morzem Czarnym ponownie poddały w wątpliwość nadzieje na szybkie wznowienie eksportu ukraińskiego zboża.

Ceny zbóż rosną po ostrzale portu

Na europejskim rynku terminowym ceny pszenicy spadły w piątek o 25 euro do 325,75 euro za tonę. Cena grudniowych kontraktów terminowych spadła o 23 euro do 312,50 euro za tonę. Były to najniższe ceny pszenicy od marca. Ceny zbóż spadły dzięki umowie o wznowieniu eksportu zboża z portów czarnomorskich. Podpisane w piątek porozumienie, w którym pośredniczyły Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja, jest postrzegane jako kluczowe dla ograniczenia gwałtownie rosnących światowych cen żywności i zabezpieczenia globalnych dostaw zbóż spożywczych. Urzędnicy ONZ powiedzieli, że oczekują wejścia w życie porozumienia "w ciągu kilku tygodni".

Jednak atak rakietowy na port w Odessie odwrócił rynek. Wątpliwości co do realizacji, a co ważniejsze, tempa i bezpieczeństwa przyszłego eksportu z Morza Czarnego powodują wzrost cen. Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow poinformował na Facebooku, że Ukraina będzie kontynuować przygotowania techniczne do rozpoczęcia eksportu produktów rolnych ze swoich portów.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powtórzył, że międzynarodowe porozumienie o eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne obowiązuje po atakach rakietowych na Odessę. Według europejskich handlowców zbożem, statki transportowe będą prawdopodobnie głównie tureckimi lub greckimi masowcami, przy czym Grecja posiada największą flotę. Zazwyczaj mogą one przewozić od 20 do 70 tys. ton zboża każda.

ceny zbóż

Bezpieczny eksport zboża

Obecnie w ukraińskich portach wciąż stoi ponad 80 statków, wiele z ładunkiem, w tym zbożem, które musi opuścić porty, zanim nowe statki będą mogły przybyć i zostać załadowane. Blokada ukraińskich portów przez Rosję spowodowała, że wiele milionów ton zboża ze starych zbiorów nadal znajduje się w ukraińskich silosach, a eksport praktycznie stoi w miejscu.

Wysokie premie za ryzyko prawdopodobnie spowodują, że eksport ziarna będzie droższy. Duża część zboża transportowanego na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie była objęta ubezpieczeniem morskim od początku wojny. Firmy eksportowe i armatorzy potrzebują zabezpieczenia finansowego, aby realizować ryzykowny eksport z zaminowanych portów i wód.

Czytaj też: Rosja złamała porozumienie i ostrzelała port w Odessie. Było tam zboże

agrarheute.com/fot.pixabay