O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-07-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny skupu żywca wciąż nie rekompensują rosnących kosztów produkcji

Ceny skupu żywca

Brak opłacalności, wysokie koszty produkcji oraz ceny skupu żywca pozostające na stałych poziomach doskwierają producentom trzody chlewnej. 

W wielu europejskich krajach panuje całkowita stagnacja. Notowania w Niemczech utrzymują się na niezmienionym poziomie już od trzech tygodni. Na rynku krajowym również nie odnotowano żadnych zmian cenowych. Tymczasem pogłowie świń spada, a upały szczególnie uciążliwe na południu Europy ograniczają przyrosty i podaż zwierząt.

Ceny skupu żywca pozostają niezmienne od 3 tygodni

W wielu krajach europejskich panuje stagnacja. Notowania VEZG pozostają od 3 tygodni na niezmienionym poziomie 1,85 €/kg (8,95 zł/kg). W Niemczech narasta presja od zakładów mięsnych na ceny skupu żywca. 

Niektóre ubojnie skupują poniżej ceny VEZG według własnych cenników tłumacząc to słabym popytem ze strony sieci handlowych. Tymczasem pogłowie świń spada, a upały szczególnie uciążliwe na południu Europy ograniczają przyrosty i podaż zwierząt.

Ceny skupu żywca

Notowania na rynku krajowym

Odmienne zachowania rynkowe konsumentów, do których byliśmy przyzwyczajeni w sezonie letnim, mają swoje źródło w dużej inflacji i niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej. Rosnące ceny wieprzowiny na półkach sklepowych ograniczają konsumpcję i pomimo słabej podaży ceny skupu żywca nie notują żadnych wzrostów.

Krajowa średnia cena tuczników w kl. E nie zmieniła się i wynosi obecnie ok. 8,65 zł/kg. Jest ona niższa od ceny niemieckiej o 30 gr/kg. Duże różnice cenowe wynikające ze słabego kursu złotego do euro oraz wysokie ceny paliw ograniczają opłacalność importu żywca i wieprzowiny do kraju.

Czytaj też: FAO: Światowe ceny mięsa osiągają rekordowy poziom

polpig.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023