PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy w USA dalej w górę po wielkiej tygodniowej zwyżce

Ceny ropy w USA dalej w górę po wielkiej tygodniowej zwyżce

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-13 18:05:22
Ceny ropy

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku cały czas rosną po tym, jak ubiegły tydzień zakończyła z najsilniejszą zwyżką cen od ponad 3 miesięcy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 72,61 USD, wyżej o 1,31 proc. W ub. tygodniu WTI zyskała 8,2 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 76,00 USD za baryłkę, wyżej o 1,13 proc.

Ropa na całym świecie drożeje

Ropa na globalnych giełdach paliw drożeje w reakcji na sygnały, że wariant koronawirusa Omikron może nie być tak groźny, jak wstępnie oceniano. Minister ropy Iraku Ihsan Abdul Jabbar powiedział w niedzielę reporterom w Bagdadzie, że nowy wariant koronawirusa - Omikron, nie miał dużego wpływu na globalne zapotrzebowanie na ropę.

"Obawy rynków związane z Omikronem z pewnością odbiegają od najgorszego scenariusza" – wskazuje Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

Na dodatek władze Chin od początku przyszłego roku mogą wprowadzić bodźce stymulujące gospodarkę, co wpłynie na wzrost popytu m.in. na paliwa.

"W takiej sytuacji ropa naftowa ma jeszcze pole do zyskania na wartości" – wskazuje Hari.ceny ropy usa lipiec 2
"Oczekuje się, że polityka fiskalna chińskich władz odegra główną rolę we wspieraniu wzrostu gospodarczego w Chinach w przyszłym roku" - mówi z kolei Ding Shuang, główny ekonomista ds. Chin w Standard Chartered.
Dodaje, że w polityce mieszkaniowej Chin można spodziewać się z kolei raczej "dostrojenia" niż jakichś przełomowych zmian. W ostatnich miesiącach chińska gospodarka spowolniła z powodu pogarszającej się sytuacji zadłużonego chińskiego sektora nieruchomości, słabego wzrostu konsumpcji i powracających fal zakażenia koronawirusem, co negatywnie wpłynęło na nastroje wśród firm i konsumentów i osłabienie popytu m.in. na ropę naftową.

Ceny ropy tydzień temu rosły przez politykę Arabii Saudyjskiej

Królestwo podwyższyło ceny wszystkich gatunków surowca jakim jest ropa z Arabii Saudyjskiej na styczeń, dostarczanej dla odbiorców w Azji i USA zaledwie kilka dni po tym, jak po odbytym spotkaniu 23 krajów z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników (OPEC+) podano, że producenci z tej grupy utrzymają w styczniu plan zwiększenia wydobycia ropy o 400 tys. baryłek dziennie.

Ceny arabskiej ropy dla USA wzrosną o 40-60 centów na baryłce. Z kolei surowiec z Arabii Saudyjskiej dla Europy ma być tańszy. Królestwo jest największym na świecie eksporterem ropy naftowej.

Czytaj również: Ceny trzody chlewnej wzrosły w Chinach o prawie 70 procent

PAP/fot.pixabay