O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny trzody chlewnej wzrosły w Chinach o prawie 70 procent

Ceny trzody chlewnej

Po długim i ostrym spadku ceny trzody chlewnej w Chinach wzrosły o prawie 70 procent w porównaniu z najniższymi poziomami z początku października.

Jednak ceny nadal pozostają daleko w tyle za poziomami sprzed roku. Niedawny wzrost cen wzbudził wśród światowych eksporterów nadzieje, że straty poniesione przez producentów – w okresie niskich cen – doprowadziły do ​​spadku podaży krajowej i wzrostu popytu na import wieprzowiny z Chin.

Ceny trzody chlewnej ustabilizują się w najbliższym czasie

Xin Guochang, dyrektor Biura Inwentarza żywego Ministerstwa Rolnictwa w Pekinie, ma inny pogląd. Rozmawiając niedawno z państwowym nadawcą CCTV, zauważył, że spożycie wieprzowiny w Chinach wzrosło o 38 procent w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku do poziomu 39,2 mln ton. Według niego w październiku wysłano na ubój 30,2 mln sztuk świń, czyli o 5,1 mln więcej niż we wrześniu i o 111 procent więcej niż rok wcześniej.

Gochang powiedział, że pod koniec października w Chinach było 43,5 miliona macior, co oznacza wzrost w stosunku do docelowej liczby 41 milionów sztuk, czyli o 6,6 procent więcej niż w październiku 2020 roku. Według eksperta liczba prosiąt urodzonych w czerwcu i lipcu tego roku wzrosła odpowiednio o 39 proc. i 33 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i będą one dostępne jako świnie rzeźne w okresie szczytowego zapotrzebowania na początku roku. Luty 2022.

“Całkowita ilość trzody chlewnej i wieprzowiny wystarczy, aby zaopatrzyć rynek na Święto Wiosny” – powiedział Gochan. Dodał również, że nie spodziewa się, aby ceny trzody chlewnej, odnotowały znaczące wzrosty przed sezonem świątecznym.

Główną przyczyną wzrostu cen był jesienny wzrost popytu

Według ogólnokrajowego badania średnie ceny trzodyCeny trzody chlewnej 0213 chlewnej za kilogram żywej wagi w Chinach na dzień 1 grudnia 2021 roku wynosiły 17,78 juana – odpowiada to 2,47 euro. Na początku października było to jedynie 10,56 juana za kilogram (1,47 euro) ze względu na dużą liczbę świń przeznaczonych do uboju. Natomiast dokładnie rok temu było to 32,20 juana za kilogram (4,47 euro). Analitycy w mniejszym stopniu przypisują wzrost cen w ostatnich tygodniach zmniejszeniu podaży, choć ostatnio niewiele ciężkich świń wysyłano na rzeź, a zmniejszenie importu wieprzowiny odbiło się na rynku.

Główną przyczyną wzrostu cen był sezonowy wzrost popytu jesienią, ponieważ produkcja tradycyjnych kiełbas na Święto Wiosny już się rozpoczęła. Niektórzy analitycy w Chinach uważają, że ceny trzody chlewnej mogą wzrosnąć do ponad 20 juana (2,78 euro), zwłaszcza że ceny prosiąt również stale rosły od połowy października.

Jednak obecnie nie ma żadnych sygnałów z rynków, które mogłyby to potwierdzać. Szacunkowa cena styczniowych kontraktów terminowych wyniosła 16,22 juana za kilogram (2,25 euro) w dniu 1 grudnia 2021 roku i 15,34 juana za kilogram (2,23 euro) z terminem płatności w maju 2022 roku.

Kolejnym argumentem, który neguje rosnące ceny trzody chlewnej, są duże zapasy wieprzowiny przechowywanej w magazynach rządowych. Ponadto Gochang zauważył, że konsumenci coraz częściej spożywają również drób, wołowinę i jagnięcinę, a udział wieprzowiny w całkowitym spożyciu mięsa maleje. Ostrzegł nawet przed nadmiernym wzrostem produkcji wieprzowiny z powodu ostatnich podwyżek cen. Analitycy uważają, że przy obecnych cenach wieprzowiny sektor z łatwością ponownie osiągnie próg rentowności.

Święto Wiosny oznacza Nowy Rok w Chińskiej Republice Ludowej. Trwa sześć dni i będzie obchodzony w 2022 roku od 1 do 6 lutego.

Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do sytuacji w Chinach, europejska cena żywca notuje niewielkie wzrosty w okresie przedświątecznym.

Czytaj też: FAO: Ceny żywności na świecie nieustannie idą w górę

meatinfo.ru/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023