PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Bronisze: Ruszył sezon na maliny i borówki amerykańskie

Bronisze: Ruszył sezon na maliny i borówki amerykańskie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-04 09:15:00
Bronisze

Bronisze to warszawski rynek hurtowy. Obecnie widoczne są mniejsze dostawy truskawek, ale pojawia się więcej malin i borówek. 

Rzecznik rynku Maciej Kmera poinformował, że na rynku hurtowym w Broniszach coraz mniejsze są dostawy truskawek, ale więcej jest malin i borówek amerykańskich. W pełni jest sezon na czereśnie. Dodał, że na rynku warzyw, następuje zamiana starych warzyw korzeniowych na nowe.

Bronisze: Truskawki są drogie

Jak podał Kmera, aktualnie na rynku hurtowym w Broniszach coraz mniejsze są dostawy truskawek.

"Truskawek jest coraz mniej i na ogół są słabej jakości, gdyż jest zbyt gorąco"  skomentował ekspert.

Według plantatorów tych owoców główne zbiory się zakończyły, ale oczywiście późne odmiany truskawek będą się jeszcze pojawiały aż do jesieni.

Jak zaznaczy, truskawki są drogie, kosztują 12-15 zł za kilogram. Ich średnia cena w czerwcu br. wynosiła 8 zł/kg, podczas, gdy rok wcześniej 5,9 zł/kg. Z wyliczeń Kmery wynika, że w tym roku te owoce są o prawie 32 proc. droższe od średniej z ostatnich 5 lat.

Za to  – jak wskazał ekspert  Bronisze obfitują w czereśnie krajowe. Na rynku są już prawie wszystkie odmiany, w tym wiele nowych odmian. Ceny są zróżnicowane od 4 do 16 zł/kg (w zależności od jakości i wielkości). Mimo to nadal jest zainteresowanie zakupem czereśni z importu, które spełniają oczekiwania kupców poszukujących dużych kalibrów owoców. Importerzy zapowiadają więc dalsze zakupy czereśni w Grecji i Hiszpanii.

Pojawiają się w coraz większej ilości krajowe maliny, ich cena wolno spada, obecnie kosztują one 30 -32 zł/kg. W ubiegłym roku w połowie lipca maliny kosztowały w sprzedaży hurtowej 14-20 zł/kg. Przypomniał, że Polska jest liderem w produkcji malin w UE. W niewielkich na razie ilościach pojawiają się borówki amerykańskie, obecnie za kilogram tych owoców trzeba zapłacić do 28-36 zł/kg, ale  zdaniem eksperta  owoce te szybko będą taniały, gdyż Polska ma dużo plantacji borówek i jest jej czołowym producentem.

bronisze maliny

Warzywa wymieniane na nowe

Na rynku warzyw w Broniszach, następuje zamiana starych warzyw korzeniowych na nowe. Burak (młody obcięty) kosztuje 2-3 zł/kg, marchew  2-2,5 zł/kg. W sprzedaży są jeszcze resztki cebuli białej starej w cenie 1,33 zł/kg, wzrosła podaż cebuli tegorocznej podsuszanej lub obranej – 2-4 zł/kg.

"Stabilna jest podaż warzyw kapustnych (brokuł/kalafior/kapusta biała), kosztują 3-4 zł za sztukę. Mało jest fasoli szparagowej, co sprawia, że jej cena utrzymuje się na poziomie 11-13 zł/kg. Odmiany gruntowe powinny być tańsze, ceny prawdopodobnie spadną do 5-6 zł/kg"  – wskazuje ekspert.

Wzrosła podaży i spadły ceny ogórków do 2-3 zł/kg. Pojawiły się pierwsze dostawy ogórków z gruntu odmiany Śremski, najchętniej kupowane na przetwory małosolne.

"Pomidory malinowe kosztują 3,85-5 zł/kg, troszkę tańsze te spod osłon. Bronisze zwiększyły dostawy cukinii i kabaczków, cena "w pełni letnia", czyli 2,75-4 zł/kg. Więcej jest też krajowych bakłażanów, a cena 5-6 zł/kg skutecznie wyprze resztki importu z Holandii"  zaznaczył Kmera.

Czytaj też: Ukraińscy rolnicy musieli wyrzucić tony pomidorów. „Rosjanie nie pozwolili na transport”

fot.pixabay.com