PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Warzywa / Ukraińscy rolnicy musieli wyrzucić tony pomidorów. „Rosjanie nie pozwolili na transport”

Ukraińscy rolnicy musieli wyrzucić tony pomidorów. „Rosjanie nie pozwolili na transport”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-17 10:30:00
ukraińscy rolnicy

Ukraińscy rolnicy z okolic Melitopola zostali zmuszeni przez Rosjan do zmarnotrawienia kilku ton pomidorów. Okupanci nie pozwoli na ich transport.

Ukraińscy rolnicy z terenów okupowanych przez Rosjan mają realne problemy z wywiezieniem warzyw na terytorium kontrolowane przez Ukrainę. Mimo problemów, decydują się podejmować próby transportu, ponieważ ceny jakie mogą uzyskać na obszarach okupowanych są dla nich wysoce niezadowalające. 

Ukraińscy rolnicy wyrzucają warzywa

Rolnicy wolą wyrzucić swoje warzywa niż zgodzić się na ceny dyktowane przez Rosjan lub – co gorsza – oddanie za bezcen pomidorów rosyjskim najeźdźcom. Właśnie dlatego gospodarze z okolic Melitopola zdecydowali się na to, by ich warzywa trafiły na wysypisko śmieci. 

W ubiegłym tygodniu na śmietnik trafiło kilka ton warzyw po tym, jak okupanci z Rosji zatrzymali transport pomidorów na punkcie kontrolnym w Wasyliwce. Teraz płody rolne gniją wśród śmieci. 

Rosjanie wyniszczają ukraińskie rolnictwo

Zimowe płody rolne na około 2,4 milionach hektarów upraw nie zostaną zebrane przez wojnę. Ukraina straci przez Rosję miliardy hrywien i tony zboża. 

Ukraińscy rolnicy stracą łącznie zboże warte łącznie 1,435 mld USD. Taka ilość nie zostanie zebrana z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę  Taką ocenę przedstawiło w środę ministerstwo rolnictwa Ukrainy. Straty sektora rolniczego w wyniku inwazji sięgają już 4,292 mld dolarów – przekazał resort. Oszacował również, że na terenach dotkniętych działaniami wojennymi zabitych zostało między innymi 42 tys. owiec i kóz, 92 tys. krów, 258 tys. świń i ponad 5,7 mln ptaków – przekazała agencja Reutera.

Z uwagi na trwającą wojnę zbiory zbóż na Ukrainie spadną o przynajmniej 1/3. UGA prognozuje produkcję pszenicy na poziomie 19,2 mln t. Będzie to rekordowy spadek, ponieważ w 2021 r. produkcja pszenicy w tym kraju wyniosła 33 mln t. Jeśli chodzi o kukurydzę, to Ukraiński Związek wskazuje na zbiory rzędu 26,1 mln t, co będzie spadkiem o prawie 10 mln t (37,6 mln t w 2021 r.). Mniejsze będą również zbiory jęczmieniu. W tym sezonie wyniosą 6,6 mln. W 2021 r. były na poziomie 10,01 mln t. Rekordowe za to mają być zapasy zbóż. Czynnikiem wpływającym na duże zapasy jest wciąż blokada eksportu drogą morską.

ukraińscy rolnicy pomidory

Czytaj także: Bomba przepełniona witaminą D. Pomidory i ich wartość odżywcza

Agronews.ua/fot. pixabay