PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Susza coraz bardziej odczuwalna. Deficyt wody dla roślin w całej Polsce

Susza coraz bardziej odczuwalna. Deficyt wody dla roślin w całej Polsce

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-28 14:30:00
susza

Susza na terenie naszego kraju jest coraz bardziej odczuwalna. Najbliższe dni mają przynieść wysokie temperatury. 

W siódmym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2022 r. deficyt wody dla roślin uprawnych występował na terenie całej Polski. Ponadto duże niedobory stwierdzono na terenie Niziny Wielkopolskiej i na Lubuskim Przełomie Odry od -160 do -189 mm oraz w Kotlinie Sandomierskiej i na Pobrzeżu Słowińskim od -160 do -179 mm.

Susza w polskich uprawach

W ostatnim okresie raportowania (od 21.05 do 20.07) średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -106 mm.

Susza została stwierdzona w następujących uprawach: kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, krzewów owocowych, roślin strączkowych, zbóż jarych zbóż ozimych, warzyw gruntowych, tytoniu, truskawek, drzew owocowych, chmielu i ziemniaka. W Wielkopolsce w uprawach kukurydzy na ziarno i na kiszonkę suszę zanotowano w 164 gminach, w uprawach krzewów owocowych w 134, uprawach roślin strączkowych w 86.

Jeśli chodzi o wilgotność gleby, to tutaj sytuacja nie jest dobra. Wilgotność gleby na poziomie 28 cm wynosi prawie w całej Wielkopolsce zaledwie ok. 20%. Podobna sytuacja występuje województwach lubuskim i łódzkim.

susza Polska

Prognozy na najbliższe dni

Susza doskwiera na zlewni Warty i środkowej Odry. Ponadto w ciągu ostatniego miesiąca przybyło też ostrzeżeń przed suszą w dorzeczu Wisły. Tu najtrudniejsza sytuacja jest na wschodzie kraju. Susza hydrologiczna już od dłuższego czasu występuje w zlewniach Sanu, Bugu i Wkry.

W ciągu najbliższych dni nadal będziemy zmagać się w wysokimi temperaturami rzedu 30 st. C. Może wystąpić również deszcz i burze. Susza jednak nie zniknie z dnia na dzień, ale nierównomierny rozkład opadów i gwałtowny przebieg zjawisk okalnie zatrzyma jej pogłębianie się.

Czytaj także:  Susza w Polsce negatywnie odbije się na globalnym rynku żywności

wir.org.pl/fot.pixabay.com