O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-05-2022

Autor: Michał Rybka

Susza w Polsce negatywnie odbije się na globalnym rynku żywności

susza

Globalne bezpieczeństwo żywnościowe już dawno nie było tak zagrożone, jak obecnie. Obok wojny na Ukrainie susza generuje problemy na rynkach rolno-spożywczych.

Zmiany klimatu dają się we znaki na wszystkich kontynentach. Prawdopodobnie nie ma miejsca na ziemi, które nie zostało dotknięte suszą. Zagraniczny portal freshplaza.com alarmuje, że Polska od kilku lat znajduje się w stanie permanentnego kryzysu suszy.

Ciepłe i suche lato nie wróży nic dobrego

Analizy europejskich hydrologów wskazują na poważne niedobory wody. To z kolei prowadzi do zmniejszania się potencjały plonowania w prawie wszystkich krajach UE. W rezultacie kontrakty terminowe na pszenicę na światowych rynkach rosną. Nowe zbiory są już wyceniane na 400 euro za tonę.

„Zarówno w Polsce, jak i całej Europie Środkowo-Wschodniej spodziewane jest suche i ciepłe lato, co będzie sprzyjało rozwojowi niżu hydrologicznego, zwłaszcza na zachodzie Polski, a sztormy nie pozwolą na odbudowę zasobów wodnych” – podaje zagraniczny portal.

Z powodu braku wody część plonów została już zmniejszona. Ponadto w Polsce duże obszary były przez wiele lat wysuszane z powodu nieprawidłowej melioracji. Przez lata występowało wysokie parowanie, wysoka temperatura, brak opadów, niska wilgotność gleby. 

susza

Susza przyczyni się do podwyższenia cen żywności

„Mamy suszę i choć trochę padało, to nie wystarcza do dobrej wegetacji roślin. Widać to na polach, gdzie gleba jest gorsza i nie zatrzymuje wody. Można przypuszczać, że plony będą mniejsze w tym roku” – podkreśla Agnieszka Sołtysiak z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Można oczekiwać jeszcze wyższych kosztów produkcji żywności. Na to wpływają już m.in. droższe paliwa, wzrost cen energii, gazu i nawozów. Teraz producenci żywności mają kolejny powód do niepokoju. Jeśli obecny trend pogodowy się utrzyma, tegoroczne plony będą znacznie słabsze z powodu uporczywej suszy. Susza obserwowana jest w Polsce oraz wśród niektórych największych światowych producentów i eksporterów żywności (m.in. Europa, USA i Brazylia). Podniesie to dodatkowo ceny zbóż i roślin oleistych, a w konsekwencji ceny pasz i mięsa.

„Mniejsza produkcja w Polsce, ze względu na suszę, spowoduje wzrost cen, zwłaszcza w obszarze owoców i warzyw” – przewiduje Mariusz Dziwulski, ekspert banku PKO BP. Rosnące ceny żywności są faktem, a konsumenci najbardziej odczują je tej jesieni.

Czytaj też: Instytut ostrzega: Susza rolnicza wystąpiła na terenie całej Polski

źródła: freshplaza.com/ fot. pexels
 

swiatrolnika.info 2023