O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

05-07-2022

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: Spada sprzedaż masła, a rośnie miksów maślanych

Masło należy do najmocniej drożejących produktów. W związku z wysokimi cenami w sklepach, spadła sprzedaż masła, a zdecydowanie rośnie sprzedaż miksów maślanych.

Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, w ubiegłym tygodniu odnotowano wzrost zainteresowania zarówno surowcami oraz półsurowcami mleczarskimi, jak i kolejny wzrost kosztów produkcji mleka. Ograniczona, bo wywołana falą upałów, podaż surowca w połączeniu z wciąż utrzymującym się wysokim popytem na artykuły mleczarskie wpłynęła na wysokie ceny mleka przerzutowego.

Spada sprzedaż masła

Jarosław Malczewski wskazuje w “(O)cenach rolniczych” na malejącą sprzedaż masła i wzrost sprzedaży zamienników, w postaci miksów maślanych.

,,Masło należy do najmocniej drożejących produktów. W maju jego cena w sklepach małoformatowych była wyższa o 53 proc. rdr, a w supermarketach o 39 proc. rdr. W związku z tym spada jego sprzedaż, a w supermarketach zdecydowanie rośnie sprzedaż miksów maślanych” – mówi Jarosław Malczewski.

Centrum Badania Rynku (CMR) poinformowało w piątek o danych dt. sprzedaży wyrobów maślanych. W okresie od czerwca 2021 r. do maja 2022 r. zarówno w sklepach małoformatowych do 300 mkw., jak i w supermarketach 301-2500 mkw., spadł wolumen sprzedaży wszystkich tłuszczów do smarowania – masła, margaryny oraz miksów maślanych.

CMR zaznaczył, że w przypadku sklepów małoformatowych do (300 mkw.) w okresie czerwiec 2021 - maj 2022 sprzedaż masła spadła o "ponad 14 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej", a margaryna i miksy maślane zaliczyły spadek na poziomie "ok. 8-9 proc.".

Sprzedaż masła w dyskontach

Spadek sprzedaż masła jest nieco mniejszy w supermarketach – wolumen sprzedaży "w ciągu roku" zmniejszył się o "niecałe 12 proc:'. Z kolei sprzedaż margaryn w supermarketach spadła o 'zaledwie o ok 2 proc:'. To co odróżnia sytuację w supermarketach od sklepów małoformatowych to wielkość wolumenu sprzedaży miksów maślanych, który urósł "zdecydowanie", czyli o 14 proc.

,,Ten wzrost może wynikać z faktu, iż podczas gdy średnie ceny za kilogram masła i margaryny w maju br. były w supermarketach wyższe odpowiednio o 39 proc. i 32 proc. w porównaniu do maja 2021, to średnia cena za kilogram miksu maślanego wzrosła "tylko" o 15 proc. Wygląda zatem na to, że jeśli jakakolwiek kategoria ma zyskiwać na popularności z powodu coraz wyższych cen masła, będą to właśnie miksy maślane. W I kwartale 2022 r. dyskonty odpowiadały już za 60 proc. wartości sprzedaży masła w sklepach w Polsce, a rok wcześniej było to 55 proc." – dodaje Malczewski.

Oglądaj też: Ekspert: Rosjanie sprzedają ser i masło w ochronnych opakowaniach

swiatrolnika.info 2023