O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

26-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: Rosnące ceny mleka w Polsce mogą zniechęcać konsumentów

Przeciętne ceny mleka w skupie w ubiegłym miesiącu znów wzrosły i wszystko wskazuje na to, że trend zwyżkowy w kolejnych miesiącach będzie kontynuowany.

Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, widoczny jest obecnie rozdźwięk, pomiędzy stawkami oferowanymi za biały surowiec w skupie, a zmianami notowań produktów mleczarskich na świecie, gdzie trendy wyznacza nowozelandzka giełda GDT, na której od kilku tygodni utrzymuje się tendencja spadkowa.

Notowania ceny mlek z Global Dairy Trade

Ostatnia aukcja giełdy Global Dairy Trade przyniosła spadek notowań wielu produktów mleczarskich. Ogólny indeks cenowy poszedł w dół o 3,6 proc., co jest dość nieoczekiwane, biorąc pod uwagę światowy wzrost cen żywności. Jarosław Malczewski ma nadzieję, że nie przełoży się to na ceny mleka w kraju.

,,To największy w 2022 roku spadek notowań. W porównaniu do poprzednich aukcji wszystkie dostępne produkty mleczarskie zanotowały obniżki. Największe dotknęły mleko w proszku pełne oraz mleko w proszku odtłuszczone” – wskazuje Malczewski.

Ceny mleka w Polsce

Według danych GUS, średnie ceny mleka w polskich skupach wyniosły w marcu 196,48 zł/hl. Ceny oferowane producentom mleka przez podmioty skupowe za surowiec w ubiegłym miesiącu wzrosły o 6,7 proc. w stosunku do tych, jakie mleczarnie wypłacały w lutym 2022 r. Cena z marca bieżącego roku jest również wyższa od tej, jaką mleczarnie oferowały producentom w analogicznym okresie 2021 r. o 29,7 proc.

,,W branży mleczarskiej w grupie największych podmiotów rentowność sprzedaży na koniec 2021 r. wyniosła średnio 2,2% wobec 1,7% na koniec 3 kwartału. Oznacza to, że w samym czwartym kwartale – pomimo wzrostu cen surowca i ogólnej presji kosztowej – grupa ta w ujęciu zagregowanym była w stanie poprawić relację zysku uzyskiwanego ze sprzedaży do wartości obrotów. Wydaje się zatem, że wiodące mleczarnie mogą być w stanie zaakceptować jeszcze wyższe ceny skupu” – wskazuje Malczewski.

,,Organizacje branżowe jako możliwe do osiągnięcia poziomy wskazują nawet okolice 2,5 złotego za litr. Jednocześnie jednak towarzyszą temu ostrzeżenia, że wobec wysokiej inflacji i rosnących kosztów życia konsumenci mogą być coraz mniej skłonni do akceptowania podwyżek cen produktów mleczarskich, zwracając się w kierunku substytutów. Nasilają się w związku z powyższym obawy, że mniejsze mleczarnie nie zdołają udźwignąć takiej sytuacji, co może pociągnąć za sobą falę upadłości” – dodaje ekspert.

Oglądaj też: Ekspert: Rosjanie sprzedają ser i masło w ochronnych opakowaniach

swiatrolnika.info 2023