O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

21-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: Przez koszty, spadła produkcja mleka u największych graczy

Produkcja mleka u największych eksporterów w pierwszym kwartale tego roku zmniejszyła się. Obserwowana jest jednak tendencja wzrostowa cen produktów mleczarskich.

Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, ostatnie miesiące przyniosły wyraźnie przyspieszenie wzrostu cen produktów mlecznych.  Najwyższa dynamika cen obserwowana jest w przypadku masła, odtłuszczonego mleka w proszku, pełnego mleka w proszku i serwatki (+36,1% r/r). Nieco wolniej rosną ceny serów (średnio o ok 30% r/r). W konsekwencji ceny produktów mlecznych wyznaczają ocenie nowe historyczna maksima.

Produkcja mleka maleje

W I kw. 2022 r. produkcja mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych (UE, Nowa Zelandia, USA, Australia i Argentyna) zmniejszyła się o 0,9% r/r wobec wzrostu o 0,7% w III kw. Obserwowany obecnie spadek produkcji mleka ma szeroki zakres geograficzny i jest obserwowany m.in. w UE i USA, które znajdują się obecnie w sezonowym szczycie produkcji mleka, jak również w Nowej Zelandii i Australii. Jedynie w Argentynie utrzymuje się silny wzrost produkcji mleka w ujęciu rocznym.

,,Głównymi czynnikami ograniczającymi produkcję mleka wśród kluczowych światowych eksporterów produktów mlecznych są niesprzyjające warunki agrometeorologiczne, a także narastająca presja kosztowa, która jest negatywna dla opłacalności produkcji mleka” – tłumaczy Jarosław Malczewski.

Ceny mleka w górę

Wartość mleka przerzutowego delikatnie wzrosła osiągając tym razem poziom ok. 2,55 zł netto za litr. Wartość ta jednak w dużej mierze ma związek ze spieniężeniem produktów masowych takich, jak mleko w proszku, czy masło. Nie oznacza to dlatego wzrostu rentowności produkcji na rynek krajowy.

,,Taką sytuację można wciąż zaobserwować na terenie całej Unii Europejskiej, gdzie w maju średnia cena mleka o zawartości tłuszczu wyniosła 2,24 zł netto za litr. Z kolei wartość mleka wyrażona w ekwiwalencie odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) i masła była od niej aż o 0,80 gr wyższa, osiągając poziom 3,03 zł netto za litr mleka o zawartości tłuszczu 4,04%” – wskazuje Jarosław Malczewski.

,,Jest to moment przełomowy dla europejskiego rynku, bo przekroczona bariera 3 zł netto za litr już teraz wpłynęła na znaczące podwyżki cen artykułów mleczarskich w Europie. Pomimo tego, ceny w sklepach w poszczególnych krajach są nadal mocno zróżnicowane” – dodaje ekspert.

Oglądaj też: Ekspert: UOKiK kontroluje sieci handlowe. To dobra wiadomość dla branży

swiatrolnika.info 2023