O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – PODWÓJNY KONTEKST

07-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

9 maja może nastąpić przesilenie w Rosji. Czy Putin zaatakuje Mołdawię?

Co się wydarzy 9 maja? Czy Rosja zakończy wojnę lub zaatakuje Mołdawię? Na Podwójny Kontekst zapraszają prof. Antoni Dudek oraz redaktor Łukasz Warzecha.

Prowadzący rozmawiają o kolejnych ruchach prezydenta Rosji Władimira Putina, który musi ogłosić sukces podczas Parady Zwycięstwa. Istnieje wiele możliwości jakie może podjąć rosyjski dyktator, od kontynuowania ataku na Donbas, poprzez ogłoszenie stanu wojny i powszechną mobilizację. Brany pod uwagę jest również nowy front w Mołdawii. Tematami będą również przyśpieszone wybory w Polsce oraz wybór prof. Adama Glapińskiego na drugą kadencję w NBP.

Czy Rosja zaatakuje Mołdawię?

Zdaniem Łukasza Warzechy istnieje pewne prawdopodobieństwo na atak Rosji w okolicy 9 maja na Mołdawię. Publicysta podaje trzy powody, dlaczego taki scenariusz jest realny.

„9 maja to data wyjątkowo symboliczna. Oczywiście podstawowym punktem takiego ataku musiałoby być przekonanie, że taki atak miałby powodzenie. Zdobycie Mołdawii byłoby sukcesem, którego nie udało się osiągnąć na Ukrainie. Kraj ze stolicą w Kiszyniowie jest bardzo słaby pod względem militarnym, ich wojska to parę tysięcy żołnierzy. Pokonanie takiej armii nie byłoby specjalnie trudne” – mówi Warzecha.

„Mołdawia miała aspirację proeuropejskie i chciała wstąpić do Unii. Kiedyś była nawet wzorem kraju aspirującego do Wspólnoty, jednakże w ostatnich latach to się zmieniło. Kraj ten był składową Związku Radzieckiego i zajęcie go byłoby pokazaniem, że Rosja nie zgadza się by byłe republiki sowieckie wchodziły w skład Unii Europejskiej. Trzecim argumentem za zajęciem Mołdawii byłoby rozszerzenie rosyjskiej granicy z NATO o granicę z Rumunią. Oczywiście taka próba może okazać się kolejną klęską Władimira Putina. Obawiam się, że atak jest atrakcyjną opcja dla Rosji” – kontynuował.

Prof. Antoni Dudek: 9 maja to najważniejsza data dla Rosji

Prof. Antoni Dudek jest innego zdania i przywołuje dwa scenariusze. W pierwszym Putin 9 maja postanawia odstąpić od dalszego atakowania Ukrainy. W drugim natomiast, chce eskalacji wojny na Ukrainie, ogłoszenia stanu wojny i próby zajęcia Mołdawii.

„9 maja jest to moment szczególny dla Rosji. Jest to konsekwentnie budowane przez Władimira Putina najważniejsze święto narodowe, dzień zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, jak Rosjanie nazywają II Wojnę Światową. Jest to najważniejszy dzień w roku, gdzie Putin musi Rosjanom powiedzieć co dalej. Oczywiście ogłosi zwycięstwo, nie ważne co do tego dnia się stanie. Może ogłosić zakończenie „specjalnej operacji wojskowej” w Ukrainie, czyli ogłosi zajęcie danych terenów, zniszczenie potencjału wojskowego Ukrainy i powie, że jest gotowy do zawarcia rozejmu. To jest scenariusz optymistyczny, daje mu 60 proc. na powodzenie. Skala strat Rosjan jest gigantyczna i Putinowi nie opłaca się dalej eskalować tej wojny” – powiedział prof. Dudek.

„Jest również drugi scenariusz, dokładnie odwrotny, gdzie ogłoszony stan wojny, powszechna mobilizacja i atak na Mołdawię. Wtedy będą nawiązania do 1941 roku, kiedy to według propagandy cały naród stanął za Stalinem, by pokonać Hitlera. Można uważać, że Putin chce kontynuować działania wojenne w Ukrainie, ale wydają się one coraz mniej realne. W ciągu ostatnich dwóch tygodni, mimo przegrupowania wojsk, dozbrojenia, Rosjanom nie udało się skutecznie zająć Donbasu” – kontynuował.

Czytaj również: Pożary trawią Rosję i chyba nie wybuchają z przyczyn naturalnych

swiatrolnika.info 2023