O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO - BIZNES

21-12-2022

Autor: Tomasz Obszański

Ogólnopolski protest rolników! Obszański: Rolnicy są wściekli

W styczniu odbędzie się wielki protest rolników. Gościem Ewy Zajączkowskiej-Hernik w “Polska na Serio – ROLNICTWO I GOSPODARKA” jest Tomasz Obszański, prezes NSZZ RI "Solidarność".

Obszański w rozmowie z naszym serwisem przedstawił powody ogłoszenia strajku i zaproponował możliwe działania rządu, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu problemu niekontrolowanego napływu zbóż z Ukrainy. Jeśli rząd nie zmieni swojego nastawienia do tego problemu i nie podejmie szybkich działań, na ulice miast wyjadą traktory.

Solidarność zapowiedziała protest rolników

Prezydium NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność” zapowiedziało ogólnopolski protest rolników. Strajk ma odbyć się 17 stycznia w całej Polsce. Rolnicy wskazali, że do protestu zmusza ich obecna sytuacja finansowa ich gospodarstw, spowodowana między innymi ,,niekontrolowanym napływem zbóż z Ukrainy”.

,,Głównym elementem protestu jest napływ niekontrolowanego zboża z Ukrainy, dlatego że nasz rząd, a może nie tyle nasz rząd, co tutaj, jakaś blokada ze strony Unii Europejskiej nie pozwala na to, żeby to zboże wyjeżdżało od nas z kraju. Nasz kraj jest zalewany tym tanim zbożem, w żaden sposób przez państwo to nie jest kontrolowane, nic tutaj nie jest robione. Wszystkie firmy paszowe kupiły bardzo dużo tego ukraińskiego zboża, a nasi rolnicy tego zboża tak naprawdę sprzedać nie mogą. Już nie chodzi nawet już o tę cenę, tylko o to, że nikt tego zboża nawet nie chce kupować. Rolnicy są rozgoryczeni, są wściekli na tę całą sytuację” – wskazuje Tomasz Obszański.

Zobacz też: Ogromny protest rolników! Kosmala: Czara goryczy się przelała!

Według rządu nie ma problemu

Zboże z Ukrainy płynie do Polski już od kilku miesięcy, a rząd zapewnia, że to absolutnie nie wpływa na krajowy rynek zbóż. Minister Kowalczyk stwierdziła ostatnio, że Polska przyjęła 2 miliony ton zboża, a wyjechało z Polski ponad 6 milionów ton. Z danymi przedstawionymi przez rząd nie zgadzają się rolnicy.

,,Gdyby było tak, jak tutaj mówi premier Kowalczyk, to rolnicy to zboże mogliby sprzedawać. W tym momencie tego zboża nikt nie chce kupić od naszych rolników. Cena za zboże, jaka jest oferowana w tym momencie, jest bardzo niska. Te koszty produkcji nie są tutaj w żaden sposób doceniane, także gdyby było zupełnie inaczej, to nie byłoby tego protestu. chcemy, żeby tego chcemy tutaj. (…) Rolników nikt nie słucha, nikt nie chce z rolnikami rozmawiać. Dlatego jeśli się to nie zmieni, nie będzie żadnej interwencji ze strony państwa, to niestety musimy protestować. Musimy zrobić tak, jak to było z ,,Piątką dla zwierząt”. (…) To jest bardziej uderzenie w kierunku Unii Europejskiej i to Unia Europejska powinna nam w tym wszystkim pomagać” – dodaje Obszański.

 

 

swiatrolnika.info 2023